Політичний землетрус у Чехії

Особливого драматизму подіям додає факт, що операція почалася вночі (проти цього четверга). Спецпідрозділи відділу поліції для боротьби з організованою злочинністю вдерлися в досі недоторкані кабінети будинку уряду, мерії, міністерства оборони. У четвер зранку вже вся країна говорила про арешти поважних осіб.

Мабуть, найбільшим сюрпризом для чехів стало затримання голови апарату прем'єра Яни Надьової. Відомо, що вона — не просто високопоставлена чиновниця, а  найближча соратниця і радниця прем'єр-міністра. Ходять чутки і про її роман з патроном, з яким вони тісно співпрацюють вже сім років. Кажуть, що саме Нечас витяг її, просту партійну функціонерку ГДП з Карлових Вар, до Праги, влаштував спершу в партійній централі, а потім протегував на посади в різних міністерствах. А коли він став прем'єром, то й призначив її на нинішній пост.

Відчутний вплив Надьової на керівника уряду був предметом перманентної критики і в середовищі партії, і поза нею. Чеські аналітики не раз прогнозували, що саме Надьова може стати причиною, через яку прем'єр позбудеться свого крісла. Ці прогнози підсилилися недавньою заявою Нечаса про розлучення зі своєю законною дружиною Радкою.

Серед затриманих — також Петр Тлухорж, колишній депутат від ГДП. Особа він теж знакова. Ще якихось два роки тому він плів таємні інтриґи проти Петра Нечаса, намагаючись здійснити переворот в партійному керівництві. Вдруге він виступив проти прем'єра восени минулого року, разом з однопартійцями Іваном Фуксою і Мареком Шнайдром. Вони відмовились підтримати власний уряд під час голосування за проект бюджету. Голосування було дуже важливим: якби парламент не схвалив бюджет, то це, напевно, призвело б до відставки кабінету.

Протистояння врешті-решт закінчилося тим, що три названі депутати мусили відмовитися від своїх мандатів. Їхні місця в парламенті зайняли інші, які й проголосували за закон. Що ж до тієї трійці, то ходили небезпідставні чутки, що вони таким робом лобіювали інтереси певних бізнесменів. У цьому контексті називають імена Романа Яноушека та Іво Ріттіґа. Яноушек — багатопрофільний бізнесмен, хоч головним його заняттям вважають торгівлю нерухомістю і землею передовсім у Празі. Оборудки він досить активно провадить через своїх людей у мерії чеської столиці та парламенті. Про Іво Ріттіґа відомо, що фокус його бізнесових інтересів спрямований на транспорт. Відомо також, що саме він наклав «лапу» на замовлення Підприємства громадського транспорту Праги. До речі, і Яноушека, і Ріттіґа затримано також.

А щодо згаданих трьох депутатів, то, склавши свої мандати, всі вони отримали напрочуд теплі місця у державних підприємствах. Наприклад, Іван Фукса, якого, до речі, теж затримали під час четвергової облави на VIP-ів, отримав місце в раді директорів компанії Český aeroholding.

 Свого часу (2007–2010) Фукса обіймав посаду віце-міністра фінансів, згодом здобув крісло міністра сільського господарства (2010-2011). Потім полишив уряд і перейшов на депутатський хліб — з огляду, як пояснюють аналітики, на його належність до анти-прем'єрської фронди. Відомо, що в партійній єрархії ГДП Фукса входив у десятку найвпливовіших осіб.

Кого ще схопила за комір рука правосуддя? Колишнього начальника військової розвідки генерала Ондржея Паленіка і його наступника на цій посаді генерала Мілана Кованду, колишнього віце-прем’єра з питань АПК Романа Бочека, керівника апарату уряду Любомира Поула. Арешти тривають…

Компанія видавалася досить дивною, і чеські журналісти спекулювали різними версіями, що могло обєднати всіх затриманих осіб. Але в п'ятницю, ближче до обіду, прокуратура несподівано відкрила карти. Справа, як з'ясувалося, почала розкручуватися з міста Оломоуц, тому саме тамтешній прокурор  Іво Іштван і став центральною фіґурою цієї «справи тисячоліття». На прес-конференції він повідомив: «Голова апарату прем'єра Яна Надьова звинувачується у зловживанні посадовими повноваженнями, а також у тому, що за її наказом Військова розвідка стежила за кількома людьми».

Прокурор теж заявив, що перевіряють і версію про те, чи прем'єр-міністр знав про незаконну діяльність Надьової. Щодо двох колишніх депутатів Тлухоржа та Фукси, то їм інкримінують «відмову від своїх мандатів в обмін на певні вигоди». Зі слів Іво Іштвана, число обвинувачених, ймовірно, зросте.

Тож тепер головним питанням стає: чи причетний до цих корупційних справ прем'єр Нечас? Сам він рішуче заперечив свою причетність. Відразу після заяви прокуратури він виступив у Нижній палаті парламенту і заявив, що не розуміє звинувачень колишніх депутатів у корупції, оскільки йшлося про політичну домовленість. «Депутати відмовилися від своїх мандатів через незгоду з політикою правлячої партії, і про жодні фінансові вигоди мови не велося», — сказав прем'єр. Він також наголосив, що театральний арешт двох генералів військової розвідки серйозно нашкодив міжнародному іміджу країни.

Чеський прем'єр-міністр рішуче заявив, що не збирається залишати свою посаду, оскільки не скоював нічого непорядного і кримінального. Але в будь-якому разі цей «корупційний землетрус», на думку багатьох експертів, може стати останнім ударом для й без того нестабільного уряду.

Нагадаємо, що урядову коаліцію в парламенті, крім згаданої Громадянської демократичної партії, творять також партії TOP 09 і «Суспільні справи». Коаліцію аж ніяк не можна назвати монолітною, враховуючи, що й у самій ГДП постійно точиться внутрішньопартійна боротьба. Тому всі оті тектонічні зрушення найпевніше призведуть до позачергових парламентських виборів (чергові мали б відбутися у травні наступного року).

 

14.06.2013