УГКЦ і ПЦУ досягнули згоди про майбутнє Софійського Собору.

 

Глави Української Греко-Католицької Церкви Святослав та Православної Церкви України Епіфаній досягнули згоди про використання Софійського собору в Києві. Згода предстоятелів зосереджена на пункті, що жодна з Церков не може оголосити себе єдиним володарем Софії.

 

Про це заявив Блаженніший Святослав, відповідаючи на питання проекту «Вибори» при «Українській правді».

 

Святослав і Епіфаній на зустрічі в Президента 21 березня

 

«Ми мали дуже гарну зустріч з Його Блаженством [Епіфанієм]. Ми говорили про те, що Свята Софія сьогодні – на щастя, є в руках держави. Тобто жодна з конфесій не має якогось одноосібного права на те, щоби там звершувати свої богослужіння чи відбувати свої події. І це нормально», – сказав глава УГКЦ.

 

«Ми теж погодили наше ставлення до Святософійського собору. Нам дуже важливо, щоб це було загальноприйнятим консенсусом», – додав він.

 

Блаженніший наголосив, що Святософійський собор є матірним храмом для всіх українських кафедральних соборів. «На сьогоднішній день ми бачимо, що собор Святої Софії є скарбом усього українського народу. І жодна із конфесій не може претендувати на якесь одноосібне посідання цього собору», – наголосив владика.

 

Кир Святослав каже, що вважає небезпечними заяви про те, начебто святиня може належати комусь одному. «Часом ми чуємо таку фразу: хто посідає Святу Софію, той посідає Україну. Як на мене, такого типу мислення є дуже небезпечним і цілком нецерковним. Тому що ми тоді дивимося на цю велику духовну святиню як на якийсь матеріальний об'єкт, як на інструмент для якоїсь іншої мети. Тоді цей символ нашої єдності перетворюється на якийсь об'єкт нерухомості, що його десакралізує», – зазначив глава УГКЦ.

 

Водночас Святослав зізнався – для нього «було великим здивуванням», а також розчаруванням, що ідея прощі греко-католиків до Софії «може в когось викликати якісь образи чи непорозуміння». «У нашій екуменічній концепції ми прийняли позицію не робити нічого, що могло би образити іншу сторону, у даному випадку – православних братів. Тому ми були, щиро вам скажу, прикро розчаровані», – визнав Блаженніший.

 

Поза тим, глава УГКЦ вважає вкрай важливим продовжувати екуменічний діалог із Православною Церквою. «Трагедії не сталося. Добра воля не зруйнована, капітал єднання, який ми напрацювали, не є розтрачений. Але потрібно тепер спілкуватися, діалогувати і думати, як нам разом рухатися до спільного коріння», – додав він.

 

Кир Святослав визнав: йому здавалося, що ми «вже набагато ближчі один до одного, набагато краще один одного розуміємо», що шлях зближення «вже не є такий довгий і далекий». «Але побачили, що, мабуть, ще є різні чутливості, різне бачення самого Святософійського собору, різне розуміння можливості чи неможливості комусь бути там присутнім», – констатував голова Церкви.

 

Святослав підкреслив: дорожньою картою зближення є «відкриття, усвідомлення спільних коренів». «Спільне коріння – це спільна спадщина київського християнства, спадщина Володимирового хрещення», – підкреслив владика. З його слів, такою дорогою до власного коріння та відкриття своєї ідентичності – і для одної Церкви, і для іншої – «є дорога до Святої Софії».

 

7 березня глава УГКЦ Святослав повідомив після зустрічі з предстоятелем ПЦУ Епіфанієм, що Українська Греко-Католицька Церква відмовляється від ідеї прощі до Софійського собору, запланованої на цьогорічне Благовіщення (7 квітня). Приводом для скасування заходу стала інформація від Міністерства культури України про потребу проведення реставраційних робіт у Софії, котрі мали би початися 18 березня.

 

Цікаво, що в серпні минулого року керівник науково-реставраційної майстерні національного заповідника «Софія Київська» Анатолій Остапчук заявляв, що «під час дослідження Софійського собору фахівці не виявили серйозних аварійних місць, але водночас вони знайшли локальні проблеми, які потребують реставрації», яку мали завершити до кінця 2018 року.

 

Нагадаємо, 15 грудня в соборі Святої Софії, що у національному заповіднику «Софія Київська», пройшов Об'єднавчий собор українських православних Церков. 7 січня ц.р. предстоятель ПЦУ Епіфаній з нагоди надання Томосу відслужив Різдвяну літургію в центральному храмі собору.

 

14 січня кир Святослав оприлюднив послання з нагоди століття відновлення соборності українського народу та його держави «Наша Свята Софія», в якому нагадав про загальноконфесійний для Церков київської традиції статус собору Святої Софії: «Допоки цієї єдності ще немає, жодна із Церков-спадкоємниць цієї Церкви не може одноосібно посідати старовинний собор Премудрості Божої, Софії Київської. Він має радше бути місцем зустрічі нащадків софійної Київської Церкви, бути нагадуванням, закликом, будителем і надією на наше поєднання в Христі».

 

31 січня Верховний архієпископ Києво-Галицький УГКЦ надіслав прем'єр-міністру України звернення із проханням про надання дозволу Українській Греко-Католицькій Церкві на проведення Божественних Літургій у соборі Святої Софії Національного заповідника «Софія Київська» тричі на рік, а саме на такі свята: Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці (7 квітня кожного року); Зіслання Святого Духа. П’ятидесятниця (16 червня у 2019 році); Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії (21 вересня кожного року).

 

17 лютого глава УГКЦ під час Служби Божої оголосив про прощу вірних УГКЦ в Софію на Благовіщення, 7 квітня; департамент інформації УГКЦ підтвердив, що з дозволу міністра культури служба відбудеться у Софії Київській.

 

22 лютого почесний предстоятель Київської єпархії ПЦУ Філарет (у зверненні він підписався як патріарх Київський і всієї Руси-України) закликав главу УГКЦ Святослава відмовитися від наміру провести Божественну Літургію в соборі Святої Софії, вважаючи, що прихід греко-католиків до храму, який українське православ'я сприймає як свій центр, збурить міжконфесійну напругу й може стати причиною для провокацій.

 

23 лютого на сайті Міністерства культури з’явилося повідомлення, що УГКЦ не зверталася по письмовий дозвіл до міністерства щодо проведення літургії, але незабаром це повідомлення із сайту зняли.

 

Цього ж 23 лютого прес-служба Київської митрополії повідомила, що митрополит Київський і всієї України Епіфаній надіслав 19 лютого листа Блаженнійшому Святославу «щодо питань, які стосуються двох Церков» і «після повернення до України планується особиста зустріч очільників Церков, до проведення якої офіційні коментарі не надаватимуться».

 

4 березня проти прощі УГКЦ висловився Синод ПЦУ, запропонував УГКЦ зберегти дотеперішній формат використання Софійського собору для богослужінь і зважити на те, що Софія «залишається кафедральним собором православних Київських першоієрархів».

 


 

22.03.2019