Кир Святослав відмовився від прощі УГКЦ на Благовіщення в Софію Київську.

 

 

Після зустрічі глави УГКЦ з Президентом Петром Порошенком та предстоятелем ПЦУ Епіфанієм, яка відбулася в четвер в Адміністрації президента, прес-служба УГКЦ від імені кир Святослава повідомила про відмову від прощі УГКЦ на цьогорічне Благовіщення (7 квітня) в Софію Київську. Наступного дня після зустрічі, в державний вихідний 8 березня, Міністерство культури терміново повідомило (о 17:35 через фейсбук, а о 17:57 — на сайті Мінкульту) про планове продовження комплексу ремонтно-реставраційних робіт у Софійському соборі, які почнуться з понеділка 18 березня.

 

Зокрема, в центральній частині Софійського собору передбачено "встановлення риштування для здійснення інспектування мозаїк, фресок та олійного живопису". В серпні минулого року керівник науково-реставраційної майстерні національного заповідника "Софія Київська" Анатолій Остапчук заявляв, що "під час дослідження Софійського собору фахівці не виявили серйозних аварійних місць, але водночас вони знайшли локальні проблеми, які потребують реставрації", які мали завершити до кінця року.

 

15 грудня в соборі Святої Софії, що у національному заповіднику «Софія Київська», пройшов Об'єднавчий собор українських православних Церков. Ще до цього, 3 грудня, Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що "собор Святої Софії має стати головним собором української помісної православної Церкви".

 

З 21 лютого 2016 року, коли патріарх УПЦ КП Філарет освятив трапезний храм Малої (Теплої) Софії, тут щоденно звершуються ранкові та вечірні богослужіння.

 

7 січня ц.р. предстоятель ПЦУ Епіфаній з нагоди надання Томосу відслужив Різдвяну літургію в центральному храмі собору.

 

14 січня кир Святослав оприлюднив послання з нагоди століття відновлення соборності українського народу та його держави "Наша Свята Софія", в якому нагадав про загальноконфесійний для Церков київської традиції статус собору Святої Софії:

«Допоки цієї єдності ще немає, жодна із Церков-спадкоємниць цієї Церкви не може одноосібно посідати старовинний собор Премудрості Божої, Софії Київської. Він має радше бути місцем зустрічі нащадків софійної Київської Церкви, бути нагадуванням, закликом, будителем і надією на наше поєднання в Христі»,

заодно нагадавши про заповіт патріарха Йосифа Сліпого:

«Поховайте мене в нашому Патріаршому Соборі Святої Софії, а як воплотиться наше видіння і постануть на волі наша Свята Церква і наш Український нарід, занесіть мою домовину, в якій спочину, на рідну Українську Землю… Якщо такою буде воля Божа і бажання Українського Божого люду, складіть мою домовину в підземеллях оновленого собору Святої Софії».

 

31 січня Верховний архієпископ Києво-Галицький УГКЦ надіслав прем'єр-міністру України звернення із проханням про надання дозволу Українській Греко-Католицькій Церкві на проведення Божественних Літургій у соборі Святої Софії Національного заповідника “Софія Київська” тричі на рік, а саме на такі свята: Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці (7 квітня кожного року); Зіслання Святого Духа. П’ятидесятниця (16 червня у 2019 році); Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії (21 вересня кожного року).

 

17 лютого глава УГКЦ під час Служби Божої оголосив про прощу вірних УГКЦ в Софію на Благовіщення, 7 квітня; департамент інформації УГКЦ підтвердив, що з дозволу міністра культури служба відбудеться у Софії Київській.

 

22 лютого почесний предстоятель Київської єпархії ПЦУ Філарет (у зверненні він підписався як патріарх Київський і всієї Руси-України) закликав главу УГКЦ Святослава відмовитися від наміру провести Божественну Літургію в соборі Святої Софії, вважаючи, що прихід греко-католиків до храму, який українське православ'я сприймає як свій центр, збурить міжконфесійну напругу й може стати причиною для провокацій.

 

23 лютого на сайті Міністерства культури з’явилося повідомлення, що УГКЦ не зверталася по письмовий дозвіл до міністерства щодо проведення літургії, але незабаром це повідомлення із сайту зняли.

 

Цього ж 23 лютого прес-служба Київської митрополії повідомила, що митрополит Київський і всієї України Епіфаній надіслав 19 лютого листа Блаженнійшому Святославу "щодо питань, які стосуються двох Церков" і "після повернення до України планується особиста зустріч очільників Церков, до проведення якої офіційні коментарі не надаватимуться".

 

4 березня проти прощі УГКЦ висловився Синод ПЦУ, запропонував УГКЦ зберегти дотеперішній формат використання Софійського собору для богослужінь і зважити на те, що Софія "залишається кафедральним собором православних Київських першоієрархів".

 

7 березня анонсована зустріч відбулася – в Адміністрації президента, на якій глав Церков було повідомлено про те, що "Софійський собор, головна святиня України, буде найближчим часом недоступний для богослужінь жодної із Церков, оскільки у ньому розпочинаються реставраційні роботи".

 

Наступного дня, через 15 хвилин після повідомлення Мінкульту про реставраційні роботи, Департамент інформації УГКЦ повідомив, що:
 «Блаженніший Святослав, пояснюючи прагнення наших вірних молитися у Софійському соборі, наголосив, що цей храм є спільним домом усіх дітей Церкви Володимирового Хрещення та матірнім для усіх наших катедральних соборів. Бажаючи молитися у цьому храмі, ми хотіли засвідчити нашу церковну спорідненість з нашими православними братами. Цей рух є рухом до наших джерел, до зростання у благодаті Володимирового Хрещення, до відновлення єдності колись єдиної, а нині ще поділеної Київської Церкви.

Предстоятелі українських Церков підтвердили незмінне прагнення обох сторін до порозуміння, співпраці та спільного служіння українському народові. Блаженніший Святослав наголосив на тому, що дорожньою картою такого зближення є дослідження нашого спільного коріння, міжцерковне примирення та зцілення історичної пам’яті. Було зазначено, що наші Церкви є щойно на початку цього спільного шляху. Ми спільно будемо працювати для того, щоби, за словами Патріарха Йосифа Сліпого, побачити воістину оновлений собор Святої Софії у Києві.»

 

У свою чергу, прес-служба Київської митрополії ПЦУ в своєму нинішньому повідомлені про позавчорашню зустріч про прощу УГКЦ і реставрацію Софійського собору не згадує, а лиш повідомляє, що:

«7 березня 2019 р., відповідно до попередньої домовленості, про яку повідомлялося раніше, відбулася зустріч Предстоятеля Помісної Української Православної Церкви Блаженнійшого Митрополита Епіфанія та Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви Блаженнійшого Верховного Архієпископа Святослава.

Під час зустрічі сторони особисто обмінялися міркуваннями щодо низки питань, які стосуються двох Церков і впливають на їхні взаємовідносини. Раніше з цього приводу відбулося листування, зокрема на адресу Блаженнійшого Верховного Архієпископа Святослава було надіслано листи від Предстоятеля Помісної УПЦ (19 лютого) та від Священного Синоду (4 березня).

Очільники Українських Церков підтвердили необхідність для обох сторін мати порозуміння і співпрацю, адже це слугує суспільному порозумінню та єдності українського народу.

«Завдяки зусиллям наших попередників було багато зроблено для того, щоби загоїти рани минулого», – вважає Блаженнійший Владика. Він зазначив, що від самого початку свого служіння Предстоятеля неодноразово підкреслював необхідність діалогу двох Церков, продовження тієї співпраці, яка вже існує.

Позиція Помісної УПЦ полягає в тому, що слід надалі підтримувати та розвивати добрі відносини з Українською Греко-Католицькою Церквою та з Католицькою Церквою в цілому, бажаючи співпрацювати у різних сферах, де це є можливим, одночасно дотримуючись православного віровчення та у згоді з іншими Помісними Православними Церквами.

І у віровчительних, і в історичних питаннях кожна зі сторін має власний погляд, у одних близький, в інших – протилежний. Помилкою було би як переоцінювати такі розбіжності, так і недооцінювати їх. Саме тому потрібен подальший діалог – очевидно тривалий, часом складний та болючий. "Ми відкриті до такого діалогу, бажаємо, щоби він відбувався конструктивно та плідно, з урахуванням усіх внутрішніх та зовнішніх викликів для його учасників", – засвідчив позицію Помісної УПЦ Блаженнійший Митрополит Епіфаній».

 


 

фото вгорі — із сайту pomisna.info, 9.03.2019
внизу — з Києва з "живого ланцюга" 22.01.1990

 

09.03.2019