Китайські археологи знайшли міфічний еліксир життя

 

Археологи під керівництвом Пан Фушену з центральної китайської провінції Хенань впевнені, що рідина, знайдена в бронзовому збанку з розкопаної гробниці династії Хань (202 р. до н. е. — 8 н. е.), є "еліксиром життя", згадуваним у стародавніх даоських текстах.

 

 

Близько 3½ літра прозорої дещо жовтуватої рідини виявили в могилі (велике поховання площею 210 м²) знатної сім'ї в місті Лоян (півтораста кілометрів на захід від Чженчжоу, 800 км на південь від Пекіна) ще в жовтні минулого року. Спочатку археологи подумали, що це лікер, бо чувся запах алкоголю, та й у гробницях нерідко знаходять алкоголь з рижу чи сорго.  

 

Однак,подальші лабораторні дослідження показали, що рідина складається переважно з нітрату калію й алуніту (сульфат алюмінію та калію) — основних інгредієнтів ліків безсмертя, згадуваних у стародавньому даоському тексті.

 

 

"Рідина є надзвичайно цінною для вивчення древніх китайських уявлень про досягнення безсмертя й еволюції китайської цивілізації", — сказав Ші Цзяжень, голова Інституту культурних реліквій і археології в Лояні.

 

 

Імператор Китаю Цінь Ши Хуанді (260–210 р. до р.Х.), будівничий Великої китайської стіни, свято вірив в існування цього еліксиру. Даоський культ стверджував, що людина отримає вічне життя на трьох священних горах посеред моря. Під час свого правління він спорядив дві експедиції на пошуки еліксиру. Спочатку імператор відправив даоського алхіміка Сюй Фу з тисячею молодих чоловіків і жінок у східні моря, в бік священних гір — островів, де, за переказами, жили безсмертні люди. Експедиція канула без сліду — легенда ж свідчить, що вони знайшли Японію. Тому через деякий час була організована друга експедиція, до складу якої ввійшли чотири маги, один із яких — Учитель Лу. Експедиція повернулася, але без результатів. До Східного Китаю вирушив сам Цінь Ши Хуанді, який і помер у пошуках легендарного Острова Безсмертя. Хроніки свідчать, що він загинув від ртутних пігулок, які мали продовжити життя імператора.

 

 

В Лояні, крім збанка з еліксиром, у похованні площею 210 м² виявили й інші бронзові артефакти, а також розписні глиняні посудини й нефритові прикраси. Непогано зберігся і прах високопоставленого представника китайської знаті.

 

06.03.2019