Дослідження у Гуті-Пеняцькій мають з'ясувати кількість загиблих у лютому 1944 року.

 

Аби з'ясувати реальну кількість жертв у колишньому селі Гута-Пеняцька, комунальне підприємство «Доля» Львівської обласної ради планує цього року провести пошукову-дослідницьку роботу на місці злочину тих воєнних років. Про це повідомляє Радіо Свобода.

 

Щороку останньої неділі лютого у колишнє село Гута-Пеняцька приїждає делегація з Польщі, щоб вшанувати жертв жахливої трагедії. Польська сторона говорить про 800 вбитих поляків, підрахунки українських істориків говорять про 200 жертв.

 

Польський президент Анджей Дуда у трагедії 75-річної давнини звинувачує «воїнів Дивізії СС «Галичина» і Української повстанської армії». Цей меседж він поширює вже другий рік.

 

Українські історики говорять, що каральну операцію організували гітлерівці. Тоді у польському селі розташовувались радянські партизани і польське підпілля. 28 лютого 1944 року німецький каральний загін спалив Гуту-Пеняцьку, і це була відплатна акція за загиблих німецьких поліціянтів.

 

Щоби з'ясувати кількість поляків, убитих 28 лютого 1944 року, комунальне підприємство Львівської обласної ради «Доля» планує цього року провести пошуково-дослідницькі роботи на місці колишньої Гути-Пеняцької. 4 лютого 2019 року Міністерство культури надало дозвіл на їхнє проведення.

 

«Сьогодні це територія Голубицької сільради. Про необхідність дослідити місце вбивств говорили з польською стороною ще у 2017 році. Але від часу знищення українського пам’ятника у Грушовичах у Польщі, у квітні 2017 року, від Польщі не було звернень до міжвідомчої комісії щодо пошукових робіт. Ми плануємо цього року провести дослідження. За інформацією місцевих мешканців і досліджень українських істориків, пам’ятник у Гуті-Пеняцькій стоїть на символічному місці. А останки можуть бути за 100-200 метрів від нього. Однозначно, що там буде суттєво менша кількість останків, аніж за польською версією. Хоча кажуть, що люди були спалені, але мають бути обгорілі кістки і скелетовані залишки», – кажуть у КП «Доля».

 

Тут додають, що Гута-Пеняцька була базою для Армії Крайової і червоних партизанів.

 

«У зверненні Анджея Дуди мовиться про загиблих мирних мешканців. Так, вони були, але неправда, що лише мирні мешканці», – каже Святослав Шеремета, директор підприємства «Доля», секретар Державної міжвідомчої комісії у справах пам’яті учасників жертв війни та політичних репресій.

26.02.2019