Луценко: Аналіз телефонії доводить, що Майдан штурмували за наказом Януковича.

 

Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив про те, що розгін мирної акції на Майдані в 2014 році "Беркут" здійснив за наказом екс-президента Віктора Януковича.

 

Про це Луценко повідомив під час брифінгу, скликаного ввечері у середу в п'яті роковини розстрілів на Інститутській, повідомив телеканал "Прямий".

 

 

"На виконання вказівки Януковича міністр внутрішніх справ України, генерал внутрішньої служби Захарченко та інші керівники державних правоохоронних органів організували протиправний розгін учасників мирної акції співробітниками підрозділів міліції особливого призначення "Беркут", – розповів Луценко.

 

Генпрокурор зазначив, що у прокуратури є матеріали експертного дослідження, укладеного експертами і залученими фахівцями, які аналізували всі сотні томів слідства щодо цих подій.

 

"Отже, членами експертної комісії відмічено системні факти як результат відвертого пособництва протягом перебування на займаних посадах Януковича, Якименка, Захарченка, Шуляка, Мазана та інших членів організації з представниками влади Російської Федерації, які серед своїх агентів впливу в найвищому керівництві України намагалися в протиправний та антиконституційний спосіб змінити зовнішню політику України, а потім і порушити її територіальну цілісність", – розповів генеральний прокурор.

 

Луценко додав, що експерти і залучені спеціалісти констатували: учасники покинули межі держави в протиправний спосіб, а в окремих випадках організовано разом з підлеглими та зі зброєю, шляхом дезертирства та з метою ухилення від юридичної відповідальності на території України до держави, на яку вони працювали – Російській Федерації. "Це дуже важлива заява, з огляду на те, що сьогодні я вперше говорив про вплив Російської Федерації на події на Майдані. Слідством встановлено, зокрема, телефонні дзвінки між всіма учасниками насилля на Майдані з керівництвом Російської Федерації", – повідомив очільник ГПУ.

 

Так, 18 лютого, в день, коли розпочалося найбільш масове і неприкрите насилля із застосуванням зброї для вбивства і поранення "майданівців", Янукович з власної резиденції, розташованої в селі Межигір’я, в 07:12 телефонував міністру внутрішніх справ Віталію Захарченку, потім – голові Служби безпеки України Олександру Якименку, а потім ще раз Якименку. "Очевидно, йшлося про підготовку до створення координаційного штабу по розгону Майдану", – розповів Луценко, додавши, що слідство співставляє час дзвінків із тим, що відбувалося на Майдані.

 

Він відзначив, що в 11:51, відразу після віддачі наказу про початок антитерористичної операції проти Майдану, Якименко мав розмову з головою ФСБ Російської Федерації Алєксандром Бортніковим. З 12:00 до 12:10 Янукович розмовляв спецкомутатором Кремля з посадовими особами, котрих Генеральна прокуратура встановити наразі не може. Із 13:09 до 13:12 Янукович мав телефонну розмову з сином Олександром. О 16:42 Янукович розмовляв з головою ФСБ РФ Бортніковим. О 16:52–16:55 Якименко спілкувався з головою ФСБ Бортніковим.

 

"У вечірній час – найбільш гарячий, як ми пам'ятаємо, на Майдані – Якименко неодноразово вів телефонні переговори з Януковичем, а Янукович неодноразово спілкувався з іншими посадовими особами України. Активізація телефонних переговорів прослідковується протягом дії, оголошеної Якименком та Захарченком, ультиматуму протестувальникам – з 16 до 20-ї години 18 лютого 2014 року", – повідомив генеральний прокурор.

 

З його слів, о 20:02 Янукович мав розмови з керівниками США, які вимагали припинити насилля на Майдані. О 21:13 Янукович вів переговори з керівниками США з того ж приводу. Але о 22:43, коли насилля почало переходити в збройний напад на мирних демонстрантів, Янукович спілкувався з президентом Російської Федерації Владіміром Путіним. Як свідчать матеріали кримінального провадження, перед північчю Захарченко кинув усі сили на штурм Майдану відразу після цієї розмови.

 

Також о 23:28 Путін з власної ініціативи спілкувався з Януковичем. Вбачається, що на 23 призначено перемовини Януковича з опозицією після того, як штурм провалився. Це була реакція Москви на зрив їхнього плану. 23:51 – Захарченко спілкувався з міністром внутрішніх справ РФ Колокольцевим (з ініціативи РФ).

 

"Привертають також увагу неодноразові телефонні розмови абонента керівника Держзв’язку України Резнікова з різними посадовими особами України 19 лютого. Тривали багаточисленні телефонні розмови Януковича з керівниками нашої держави. Крім того, в наведеному журналі, зокрема, зафіксовані розмови: 09:22 – Москва з Адміністрацією Президента, 09:28 – Москва з Адміністрацією Президента, 10:29 – Москва з Захарченком, 09:22 – Москва з Адміністрацією Президента, 10:35 – голова ФСБ Бортніков з Якименком, 10:37 – міністр внутрішніх справ РФ з Захарченком, 11:23 – Янукович з Лєбєдєвим (міністр оборони України, – Z), 14:09 – Захарченко з міністром внутрішніх справ РФ... І так далі, і так далі", – додав Луценко.

 

Генеральний прокурор заявив, що таке кримінальне провадження потребує значних зусиль, і розслідування ще займе якийсь час.

 

"Коротка відповідь очевидна – у справі по організаторах розстрілів 988 томів. Це колосальна слідча робота, яка була зумовлена наступними особливостями. Зловмисники з числа вищого керівництва держави та середньої ланки правоохоронних структур перед втечею фактично намагалися знищити все: сервери були викинуті або розгромлені, стволи автоматів були розпилені й затоплені, документи були вилучені і спалені", – пояснив Луценко.

 

Водночас він зауважив, що слідчим і прокурорам вдалося встановити всю картину трагічних днів посекундно фактично у всіх місцях, де відбувалися героїчні події Майдану і злочинні дії тих, хто наказав розстріляти мирних демонстрантів.

 

21.02.2019