10 років "газовим угодам": Коболєв оцінив збитки у $32 млрд.

 

Газові контракти між "Нафтогазом України" і "Газпромом", укладені в січні 2009 року, були вкрай невигідними для України і завдали їй безповоротних збитків розміром у $32 млрд.

 

Про це заявив голова правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв на прес-конференції у п'ятницю, якраз на 10-ту річницю підписання угод за участю Юлії Тимошенко та Владіміра Путіна у Москві, повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

 

"Безповоротно втратили $32 млрд – переплати, штрафи, інші компоненти. Це становить 61 тис. грн на сім'ю", – сказав Коболєв.

 

Голова "Нафтогазу" наголосив, що збитки могли бути ще більшими, проте завдяки перемозі в Стокгольмському арбітражі вдалося врятувати $94,7 млрд.

 

Коболєв зазначив, що завищена базова ціна контракту в $450 за 1000 куб. м при ринковій на той момент ціні в Німеччині в $360 зробила Україну заручницею "політичної знижки" від Росії. Він додав, що так само Росія використовувала газ для політичного тиску у відносинах із Білоруссю, Грузією, Вірменією та Молдовою.

 

Коболєв нагадав, що це спричинило до "Харківських угод" 2010 року щодо продовження оренди бази Чорноморського флоту і знижки грудня 2013 року в обмін на відмову від євроінтеграції. "Ці знижки стали передумовою подальшої окупації", – міркує голова правління "Нафтогазу".

 

 

Розповідаючи про роботу над помилками, Андрій Коболєв висловив переконання в тому, що переговори з Росією щодо продовження транзитного контракту мають відбуватися за участі європейських партнерів, оскільки практика кулуарних політичних домовленостей має негативні наслідки.

 

"Однією з найбільших помилок переговорів 2008-2009 років було те, що Україна проводила переговори кулуарним шляхом. Ця помилка і призвела до багатьох наслідків цього контракту", – заявив керівник НАК.

 

"Що робити в такій ситуації? Я думаю, відповідь для України очевидна. По-перше, жорстко обстоювати свою позицію, по-друге, проводити переговори у прозорий спосіб, який буде зрозумілий нашим європейським партнерам", – зазначив Коболєв.

 

На його думку, затягування російською стороною переговорів транзитним контрактом пов'язане з очікуванням ними результатів виборів 2019 року в Україні.

 

18.01.2019