НБУ: Зростання ВВП – найвище за 7 років, інфляція – найнижча за 5 років.

 

Україні в 2018 році вдалося досягти найкращих макроекономічних показників за останні п’ять-сім років.

 

Про це заявив голова Національного банку України Яків Смолій на прес-конференції за підсумками минулого року, повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

 

"Зростання ВВП за дев’ять місяців – 3,8%. Наш прогноз на кінець 2018 року – 3,4%. Це найкращий показник за останні сім років. Нам також вдалося досягти зниження інфляції до 9,8% – найкращий показник за п’ять останніх років", – сказав голова центробанку.

 

З його слів, не менш важливим є збільшення золотовалютних резервів НБУ до $20,8 млрд – найвищого показника з кінця 2013 року. "Цього вдалося досягти за рахунок виваженої політики гнучкого курсоутворення та виходу Нацбанку з інтервенціями (позитивне сальдо майже $1,4 млрд), а також продовження співпраці з МВФ ($1,4 млрд) та іншими фінансовими інституціями (ще $1 млрд)", – прокоментував банкір.

 

Смолій зазначив, що внаслідок жорсткої монетарної політики і завдяки сприятливій ціновій кон'юнктурі для українського експорту в першій половині року та рекордному врожаю зернових у другому півріччі курс гривні за 2018 рік зміцнився на 1,4%, що є ознакою стабілізації на валютному ринку.

 

Він додав, що банківська система стала докапіталізованою і прозорою, також прибутковою – вперше за п'ять років.

 

Серед ключових завдань на 2019 рік Смолій назвав революційну валютну лібералізацію та відновлення корпоративного кредитування, якому, як він розраховує, допоможе розчищення поганих боргових портфелів банків шляхом створення незалежних компаній з управління активами.

 

У середу Яків Смолій також презентував на зустрічі з клієнтами та партнерами програму дій Нацбанку на 2019 рік.

 

Голова центробанку припустив, що курс гривні може зазнати незначного коливання на тлі можливого сповільнення темпів розвитку світової економіки та виборів в Україні.

 

"Я вважаю, що можуть бути незначні коливання, тому що зовнішня кон'юнктура для українських товарів експортного потенціалу не залежить від експортерів, вона залежить від цін, які формуються на зовнішньому ринку. Для згладжування коливань ми маємо достатні запаси золотовалютних резервів і маємо досвід інтервенцій, щоб не допустити різких коливань, однак все буде залежати від того, як складатиметься ситуація на зовнішніх сировинних ринках", – цитує "Укрінформ".

 

Яків Смолій констатував: торік гривня зміцнилася на півтора відсотка.

 

Зміцнення гривні надало можливість Національному банку активно поповнювати міжнародні резерви впродовж року за рахунок купівлі валюти на міжбанківському ринку.

 

"Іншим джерелом стало зовнішнє фінансування. Україна отримала нову програму співпраці з МВФ, яка є фундаментом для подальшого зміцнення макрофінансової стабільності. Завдяки цьому до резервів від міжнародних партнерів, а саме: від МВФ, ЄС та Світового банку, надійшло 2,4 млрд дол. У підсумку маємо найбільший обсяг міжнародних резервів за 5 років – це 20,8 млрд дол.", – зазначив голова НБУ.

 

17.01.2019