Столтенберґ подякував Порошенкові за витримку, показану у Керченській протоці.

 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив про намір Альянсу переглянути свої позиції в Чорноморському басейні з огляду на аґресію Росії проти України.

 

Про це він сказав на спільній прес-конференції з Президентом України Петром Порошенком у Брюсселі, повідомила прес-служба АП.

 

 

"Ми дуже занепокоєні підвищеною напругою в Азовському морі та прилеглих водах. Російській атаці на українські кораблі та моряків немає виправдання", – заявив Столтенберґ, додавши, що під час переговорів із Президентом відбулася ґрунтовна дискусія з приводу допомоги Україні у відповідь на аґресивні дії Росії на Чорному морі.

 

"Ми закликаємо Росію негайно звільнити всіх моряків та кораблі, а також забезпечити свободу навігації, в тому числі вільний доступ до українських портів в Азовському морі. Ми суворо засуджуємо незаконну анексію Криму Росією. Ми її не визнаємо і не будемо визнавати. Побудова Керченського мосту – ще одне порушення суверенітету та територіальної цілісності України", – заявив Єнс Столтенберґ.

 

Генеральний секретар повідомив, що НАТО надає і предметну допомогу Україні.

 

"Ми також надаємо підтримку Україні в питаннях покращення спроможностей ВМС України, логістики та кібербезпеки. У відповідь на агресивні дії Росії НАТО посилило свою присутність у Чорному морі за останні декілька років. І ми продовжимо оцінку наших позицій у цьому регіоні", – зазначив Єнс Столтенберґ.

 

Секретар Альянсу подякував Порошенкові за позицію України та дії українських військових в рамках міжнародного права під час нападу російських військових на українські кораблі в Керченській протоці. "Пане Порошенко, я дуже ціную силу та витримку, які продемонструвала Україна під час подій в Азовському морі. Ескалація не в інтересах будь-якої зі сторін", – зауважив він.

 

Петро Порошенко заявив на прес-конференції, що Росія перетнула "червону лінію". "Ми не можемо і не будемо залишати це без чіткої і сильної відповіді", – закликав Президент.

 

"Росія не просто напала на Україну. Її навмисний військовий напад перевірив рішучість всієї євроатлантичної спільноти. Росія втратила авторитет та впевненість у якості партнера для діалогу. Наші дії у відповідь на російську агресію в Чорному морі повинні бути достатньо потужними", – вважає Президент.

 

З його слів, Україна запросила членів Альянсу розробити всебічні жорсткі заходи у відповідь на дії Росії.

 

"Посилення НАТО, як ми погодились, постійної присутності у Чорному морі необхідне, щоб запобігти подальшому загостренню напруженості і забезпечити безпеку в регіоні. Це те, що нам зараз потрібно. І ми були би вдячні, якби було започатковано місію НАТО з моніторингу за повітрям та морем", – наголосив Президент.

 

Голова держави виступив за встановлення регулярних обмінів інформацією з НАТО, щоб забезпечити кращу спільну ситуаційну обізнаність у Чорному морі та у всьому регіоні. За його словами, важливо, щоб Україна також взяла участь у регіональній програмі безпеки повітряного простору (RASP).

 

13.12.2018