Грибаускайте: Азовське море не є територією Росії.

 

Президент Литви Даля Грибаускайте наполягає на тому, що Росія має виконувати міжнародні домовленості щодо судноплавства в Азовському морі та Керченській протоці, інакше світова спільнота муситиме наростити у реґіоні військову присутність задля забезпечення вільного пересування водою.

 

Про це Грибаускайте заявила у п'ятницю на прес-конференції під час свого візиту до Києва, повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

 

"Ми хочемо ще раз нагадати, що Азовське море не є територією Росії і на цьому морі діють усі міжнародні домовленості. І Росія, також як і всі інші, має виконувати міжнародні домовленості. Якщо ні, то ми завжди допоможемо, підтримаємо Україну і збільшуватимемо свою військову присутність, і ми маємо забезпечити вільне пересування протокою... І ми маємо виконувати всі домовленості, які діють для міжнародних вод", – наголосила Грибаускайте.

 

Президент Литви засудила акт агресії проти українських моряків у нейтральних водах в акваторіях Чорного та Азовського морів.

 

Президент України Петро Порошенко зі свого боку зазначив, що агресивні дії Російської Федерації, яка нагнітає ситуацію в Чорному і Азовському морях, – це "пряма загроза європейській безпеці і всьому демократичному світу".

 

"Ми закликаємо наших міжнародних партнерів застосувати жорсткі санкції для припинення агресивних зазіхань Росії в Чорному та Азовському морях і забезпечити свободу навігації в регіоні", – сказав голова держави.

 

Президент висловив подяку колезі за те, що Литва ввела національні санкції проти учасників агресивних дій у Чорному морі, не чекаючи інших.

 

"Ми знаємо сьогодні, що міжнародні організації не вжили жодних санкцій через російські дії. Ми ввели свої національні санкції на знак протесту проти дій Російської Федерації в Керченській протоці", – підкреслила Грибаускайте.

 

Президент Литви уточнила, що ці санкції стосуються, зокрема, і фізичних осіб, які тепер не зможуть займатися економічною та іншою діяльністю в Литві, "і таким чином вони будуть відповідальні за атаку" на українські кораблі.

 

Вона наголосила, що Литва підтримує санкції, які раніше були введені міжнародним співтовариством проти Російської Федерації, і теж виступає за їхнє розширення.

 

Президент України Петро Порошенко вручив Далі Грибаускайте найвищу нагороду України, якою можуть бути нагороджені іноземці, – орден Свободи, а голова Литовської держави вручила українському лідеру найвищу держнагороду Литовської Республіки – орден Вітовта Великого.

 

Грибаускайте нагороджено "за надзвичайні особисті заслуги у зміцненні українсько-литовських міждержавних відносин і захисті суверенітету та територіальної цілісності України".

 

"Це нагорода не особисто Порошенку, це нагорода вам. Вам за вашу мужність, за ваш опір, за вашу боротьбу за свободу у вашій країні, й це лише для вас нагорода. Вам і тільки вам. Ця нагорода вам, український народе", – сказала Грибаускайте, звертаючись до українців.

 

07.12.2018