Україна скликає підписантів Будапештського меморандуму на консультації.

 

Україна звернулась до країн-підписантів Будапештського меморандуму з вимогою проведення термінових консультацій через напад Росії на кораблі ВМС України під Керченською протокою 25 листопада. Офіційний Київ вимагає забезпечити повне дотримання зобов’язань держав-підписантів згідно з меморандумом та негайно припинити агресію РФ проти України.

 

 

Про це йдеться у заяві МЗС України до 24-ї річниці укладення Будапештського меморандуму.

 

"Тільки дієві кроки стануть запорукою відновлення довіри до Будапештського меморандуму та заходів міжнародного співтовариства щодо зміцнення міжнародного режиму нерозповсюдження", – зазначає зовнішньополітичне відомство України.

 

МЗС звернулося до партнерів іще 27 листопада. Консультації скликано на підставі пункту 6 меморандуму ("Україна, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов'язань").

 

Офіційний Київ нагадує, що 24 роки тому Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Зокрема, держави-підписанти зобов’язалися утримуватися від загрози силою чи використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, надали зобов’язання, що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України. 

 

"25 листопада 2018 року Російська Федерація здійснила черговий акт збройної агресії проти України шляхом збройного нападу на кораблі Військово-Морських Сил України в Чорному морі та Керченській протоці. Цей зухвалий та підступний напад є продовженням збройної агресії проти України, розв’язаної Російською Федерацією 20 лютого 2014 року. Україна незмінно розглядає Будапештський меморандум як важливий міжнародний інструмент гарантування безпеки України і вимагає від Росії повною мірою дотримуватися взятих зобов’язань. Агресія РФ та порушення умов відмови України від ядерної зброї підриває міжнародний режим нерозповсюдження і визначатиме майбутнє відносин з країнами, які можуть обрати шлях розробки цього типу озброєння", – підкреслили у МЗС.

 

05.12.2018