Сфальшовані сувої Мертвого моря

 

П’ять сувоїв Мертвого моря тепер виявилися підробками. Припускали, що сувоям 2000 років і на них нанесений біблійний текст, їх зберігали у Музеї Біблії в Вашингтоні DC. Проте деякі їхні ознаки змусили вчених сумніватися в автентичності артефактів. Додатковий аналіз у німецькій Федеральній службі матеріальних досліджень ці сумніви підтвердив.
Цей фрагмент мав би бути частиною сувою Мертвого моря. Проте дослідження підтвердили сумніви у цьому. Зображення: Museum of the Bible.


 

Дотепер їх вважають унікальними свідченнями єврейського релігійного життя часів раннього християнства: сувої Мертвого моря. Приблизно 70 років тому сувої з пергаменту та папірусу виявили в кількох печерах поблизу Хірбат Кумрану. Детальніші дослідження засвідчили: сувої та фрагменти датуються від 250 років до нашої ери до 50 років після народження Христа. Вони містять тексти зі Старого Завіту та коментарі до нього.

 

Більшість делікатних кумранських фрагментів зберігають у Музеї та дослідницькому центрі Ізраїлю, там їх досліджують найсучаснішими методами. Дотепер науковці виявляють непомічені раніше текстові уривки.

 

Проте існують фрагменти, які ще в 50-х роках ХХ ст. місцеві торговці забрали собі й перепродували у приватні колекції – сьогодні це було б вже нелегальним. Так до Музею Біблії у Вашингтоні DC потрапило 16 фрагментів біблійних сувоїв Кумрану, що з 2017 року доступні для огляду.

 

Вже тоді деякі вчені висловили сумніви: принаймні одна частина цих фрагментів може виявитися підробкою. Доказом цього вважали, зокрема, форму символів та ліній, а також змістові аспекти.

 

«Моє дослідження зосереджувалося первинно на двох аспектах: якість і техніка письма на фрагментах у цьому музеї та фізичний склад, стан матеріалу, на якому вони написані», – пояснив історик Кіпп Девіс (Kipp Davis) з Трініті Вестерн Університету (Trinity Western University, Канада). На замовлення Музею він досліджував фрагменти – і дійшов висновків, що принаймні сім фрагментів з великою імовірністю можуть виявитися сучасними підробками.

 

Аби перевірити цю підозру, музей відправив п’ять цих гіпотетично кумранських фрагментів на детальніше дослідження до Німеччини: експерти з Федеральної служби матеріальних досліджень і тестування (Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung) у Берліні піддали сувої та їхнє чорнило цілій низці тестів, зокрема рентгенофлюоресцентному аналізу, рентгенівській спектроскопії та цифровій мікроскопії.

 

Результат підтвердив побоювання: фрагменти, які вважали Кумранськими сувоями, не мають 2000 років. «П’ять фрагментів демонструють ознаки, які неможливо пов’язати з античним походженням», – розповів музей. Тобто йдеться про сучасну підробку. «Ми сподівалися на інші результати тесту», – зізнався куратор Джефрі Клоа (Jeffrey Kloha).

 

Музей більше не виставляє цих п’ять фрагментів. Натомість він презентує три інших частини сувоїв, чия автентичність все ще залишається непідтвердженою. Пояснювальна записка попереджає про це відвідувачів.

 

«У цьому ми вбачаємо шанс звернути увагу громадськості на те, як важливо перевіряти автентичність рідкісних біблійних артефактів», – сказав Клоа. Водночас наступні дослідження повинні перевірити решту фрагментів колекції.

 


Gefälschte Qumran-Fragmente
Museum of the Bible, 23.10.2018
Зреферувала С. К.


 

23.10.2018