Блаженніший Святослав привітав рішення Константинополя про автокефалію.

 

Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук привітав рішення православного Вселенського патріархату про надання автокефалії українській православній Церкві, наголосивши на тому, що це є проявом турботи про десятки мільйонів українців, позбавлених єднання з Церквою-Матір'ю. Предстоятель УГКЦ вважає рішення Константинополя історичним та епохальним.

 

Про це Блаженніший Святослав сказав у інтерв’ю англомовному виданню ватиканських подій CRUX.

 

 

На думку глави УГКЦ, "останнім часом ми стали свідками таких історичних моментів у Церкві, яких не було сотні років".

 

"Ми самі ще не вповні зрозуміли, що саме відбулося. Католицька спільнота в Україні – це частина українського суспільства, тому настрої наших вірних – це настрої суспільства. Є відчуття, що Церква-Мати (Константинополь) виявила турботу про своїх дітей", – цитує Блаженнішого секретаріат глави УГКЦ у Римі.

 

Святослав наголосив, що не вважає себе уповноваженим надавати інтерпретації канонічного чи історичного характеру, "тим більше входити у внутрішні справи православної Церкви", але як душпастир, якому Бог довірив піклування про людські душі, певен: "За ці два тижні ми стали свідками двох епохальних подій у Вселенській Церкві, котрі, на мою думку, можна пояснити разом".

 

Іншою такою подією, поряд із автокефалією для України, на думку глави УГКЦ, є надання сопричастя єпископам Китаю, які досі не були у сопричасті з єпископом Рима.

 

"Я пам'ятаю сльози Святішого Отця, його зворушення під час проповіді на месі з нагоди початку Синоду, коли він звернувся до двох присутніх китайських єпископів. Папа розумів, що йдеться не про особи єпископів, яких він привів до повного сопричастя. Мова йде про мільйони простих вірних, простих католицьких християн у Китаї, які таким чином повертаються в лоно Церкви-матері. Є багато критики цього жесту з канонічної чи з політичної точки зору, але цей факт є свідченням, що для Святішого Отця не дотримання правил, а людське благо є найвищою цінністю. Людина важливіша, ніж ідеї", – зазначив Блаженніший Святослав.

 

Паралельною подією у православному світі, вважає глава УГКЦ, є надання автокефалії. "Усі говорять про зіткнення між патріархами, про скасовані законодавчі акти, про канонічну територію. Але ніхто не зауважує, що цей жест вводить у сопричастя з Христовою Церквою майже 20 мільйонів українців, які таким чином відчули турботу Церкви-матері", – наголосив Блаженніший Святослав.

 

Відповідаючи на запитання, яким є взаємозв’язок цих двох подій, глава УГКЦ відповів: "Я не знаю, що думають у Константинопольському чи Московському патріархатах, але я бачу схожість у жестах: у рішенні Константинопольського Патріарха переважило благо простого православного українця. Як пастир, відчуваю, що нарешті розв’язано вузол, вирішено питання про те, чи зможуть вірні цих «неканонічних» Церков мати вічне спасіння, чи ні. Тільки православні могли вирішити цю дилему. І Константинопольська Церква-мати, котра є і нашою матірньою Церквою, дала ствердну відповідь".

 

Понад те, Святослав певен, що крок Константинополя руйнує усталені схеми екуменічного діалогу між православними і католиками, котрі дотепер зосереджувалися на пункті Росії.

 

"Досі екуменічний діалог між Католицькою Церквою та православним світом сприймався крізь призму політики «Остполітік» та через стосунки Москви і Ватикана. Тепер потрібно переосмислити не лише спосіб ведення цього діалогу, а й оновити саму концепцію екуменічного діалогу з урахуванням того, що є інші представники православ'я", – вважає Блаженніший.

 

"До цього часу ми, католики, часто проектували на православний світ чисто католицьку церковну модель. Не існує єдиного православ'я на зразок одної Католицької Церкви. Існують локальні православні Церкви. Вважати одну з цих Церков ексклюзивним представником православного світу є великою помилкою. Я думаю, що той, кого дійсно можна вважати першим серед православних Церков, згідно з православними канонами, є Константинопольський патріарх, тому що він є першим серед рівних", – наголосив глава УГКЦ.

 

При цім він зазначив, що рішення Константинополя започаткує новий період в історії Вселенської Церкви. "Він буде нелегким, але цікавим і, безумовно, натхнений Святим Духом", – додав Блаженніший.

 

Що ж до застережень про можливий спалах насильства в українському суспільстві, викликаний внаслідок рішення Константинополя, то Святослав певен: українці є миролюбним народом, а провокації можуть походити лише ззовні.

 

"Я спокійний, бо з усіх боків лунає заклик – прописаний навіть окремим пунктом в заяві Константинопольського патріархату – зробити все, щоб уникнути насильства. Сьогодні в Україні всі усвідомлюють, що релігійний мир важливий не тільки для Церков, а й для всього нашого народу. Хто сьогодні зацікавлений у провокації сутичок? Це може робити лише ворог України, щоби продемонструвати «катастрофічність» прийнятого рішення. Простий народ не має жодного бажання ворогувати. Ми, українці, є миролюбним народом. Повага до іншого для нас є найвищою цінністю. Тому я не вірю, що без зовнішніх провокацій в Україні можуть бути якісь зіткнення", – відповів глава УГКЦ.  

 

18.10.2018