Досі Європа помірковано реагувала на «справу Магнітського». Але тепер з'явилася надія, що ця ситуація зміниться, оскільки до рук Європейського Парламенту потрапив серйозний важіль впливу на взаємини ЄУ та Росії.
Трагічна смерть російського юриста Сєргєя Магнітського стала центральним символом державної сваволі та вбивчої корупції в Росії на всіх щаблях державної влади — від низів аж до самої кремлівської верхівки.
Сполучені Штати оперативно зреагували на цей кричущий інцидент, ухваливши відповідний список російських держслужбовців, причетних до загибелі Магнітського у камері слідчого ізолятора в Москві. Особам, що потрапили до «списку Магнітського», заборонено в'їзд до США.
Європа донедавна досить стримано реагувала на цю справу. Хоч Європейський Парламент і національні законодавчі органи кількох країн-членів ЄУ вимагали адекватних дій щодо Кремля. Проте Європейська Комісія не поспішала вдаватися до радикальних заходів, побоюючись реакції Росії.
А варто зазначити, що «справа Магнітського» до Європи стосується набагато більше, ніж до Сполучених Штатів. Аби зрозуміти це, варто коротко нагадати саму суть справи. Отже, до 2007 року Сєргєй Магнітський, працюючи в компанії Firestone Duncan, надавав юридичні послуги інвестиційному фонду Hermitage Capital Management. Зненацька на Фонд почалося масштабне полювання російської влади. Податківці звинуватили Фонд в ухиленні від сплати податків, правоохоронці перепровадили обшуки і в офісах Hermitage Capital Management, і в офісах Firestone Duncan. Під час обшуків вилучили не лише документацію фірм, а й їхні печатки. І все вказує на те, що вилучені документи й печатки використано для перереєстрації фірми на нових власників та подальшого незаконного зняття з рахунків фірм 5,4 млрд. рублів. Про це публічно заявив Магнітський, після чого потрапив у СІЗО, де й загинув.
Повернімося тепер до європейської причетності. Існує варта довіри інформація, що добру частину коштів, здобутих державним рейдерством, у той чи інший спосіб перекинуто саме до Західної Європи. І тому можна лише вітати тверду позицію Європейського Парламенту, який наполягає на ухваленні аналогічного до американського «списку Магнітського».
Раніше Європарламент обмежувався тільки рекомендаціями в питаннях, як мала б вчинити Європейська Комісія чи окремі країни-члени у сфері зовнішніх відносин. А тепер ЄП отримав серйозний важіль впливу на ці взаємини. Йдеться про угоду між Європейською Унією і Росією щодо спрощення візового режиму, передовсім про пільги для російських державних службовців, котрі в'їжджають до ЄУ.
Оскільки ця угода підлягає обов'язковому голосуванню в Європарламенті, то він зможе на ділі продемонструвати твердість своєї позиції. Виходячи з настроїв, які нині панують у Страсбурзі, документ отримає схвалення лише тоді, коли Європейська Комісія, своєю чергою, складе відповідний «список Магнітського», який би дозволив тримати подалі від Європи осіб, причетних до смерті російського адвоката.
Це питання може стати добрим прецедентом спільних дій всіх країн-членів Європейської Унії в обстоюванні єдиної зовнішньополітичної лінії. Адже якщо відповідні санкції щодо Росії запроваджуватимуть лише окремі країни, то вони врешті-решт можуть не витримати тиску (передовсім енергетичного) зі Сходу. Європа ж для чогось об'єднувалася, і не лише економічно, а й політично. Може, вже настав час, щоб інтеґрована Європа перестала дивитися крізь пальці на ту корумпованої еліту, яка нині керує «партнерською» Росією.
Дивись також:
Максим МУЛЯР. Велика шахівниця чорних списків
05.06.2013