Нобель з економіки: зміни клімату та інновації

 

Вільям Нордгауз (William D. Nordhaus) і Пол Ромер (Paul M. Romer) отримали від Шведського національного банку нагороду, засновану в пам'ять Альфреда Нобеля  за внесок в економічну науку. Академія пояснила, що учених відзначили за дослідження кліматичних змін і технологічних інновацій. Їхні розвідки дали змогу краще зрозуміти постійне економічне зростання, що корелюється з кліматичними змінами й технічним поступом. При цьому вчені розробили «методи, які дають змогу відповісти на нагальні виклики нашого часу», – пояснила Шведська королівська академія наук.
Вільям Нордгауз (William D. Nordhaus) і Пол Ромер (Paul M. Romer). Зображення: nobelprize.org.


 

Обоє цьогорічних лауреатів Нобелівської премії в галузі економіки викладають у знаменитих американських університетах. Американський учений Вільям Нордгауз працює професором економіки в знаному Єльському університеті і був нагороджений за свої дослідження в галузі кліматичної економіки.

 

Нордгауз вже десятиліттями вивчає передусім витрати, зумовлені кліматичними змінами. Це він вирахував, що за умови глобального потепління на понад два-три градуси Цельсія настане такий кліматичний стан, з яким економічно не можна буде впоратися.

 

Американський науковець Пол Ромер, що був також головним економістом Світового банку, отримав визнання за дослідження інновацій. Ромер працює у Бізнес-школі імені Леонарда Стерна у Нью-Йоркському університеті. Він став співтворцем ендогенної теорії зростання. Економіст викликав сильний інтерес передусім своєю пропозицією до так званих статутних міст у слабоструктурованих країнах. Ромер запропонував урядам бідних країн відбирати незаселені частини країни і віддавати їх під керівництво багатих держав, аби ті створювали тут так звану особливу зону, в якій міг би виникнути двигун розвитку. Як приклад Ромер часто наводив Гонконг в умовах британського колоніального панування.

 

Економічна нагорода, на відміну від нагороди з медицини, фізики, хімії, літератури та миру, не належить до «справжніх» Нобелівських премій, адже вшанування вчених у галузі економічної науки не згадувалося в заповіті шведського промисловця Альфреда Нобеля. Лише 1968 року в пам'ять про Нобеля Шведський національний банк заснував нагороду з нагоди 300-річчя від свого створння, і 1969 року нагороду вручили вперше. Правильна назва – Премія пам’яті Альфреда Нобеля.

 

Є ще одна відмінність: нею не нагороджують науковців у сфері природничих наук, її вручають представникам галузі соціальних наук. В економічних процесах важливими є різні чинники, серед яких соціальні критерії, наприклад психологія споживання. Тож відзначені свідчення можуть виявитися зовсім хибними, якщо задані передумови піддати незначному модифікуванню.

 

Ймовірність перевірити економічну модель зазвичай лише умовна. Відповідно, тим, кого нагороджують премією з економіки, постійно перепадає чимало критики щодо достовірності їхніх професійних здобутків.

 

Як і класичні Нобелівські премії, нагорода з економіки становить дев’ять мільйонів шведських крон. Це приблизно 870 000 євро.

 


Ökonomie:Wirtschaftsnobelpreis geht an William Nordhaus und Paul Romer

ZEIT ONLINE, AFP, dpa, Reuters, 8/10/2018/

Зреферувала С. К.

13.10.2018