ПЕН-клуби обговорять методи боротьби з експансією російської брехні і токсичної пропаґанди.

 

Завтра на своїй реґіональній зустрічі в Чернівцях Центрально-Східноєвропейські ПЕН-клуби дискутуватимуть про реалії епохи фейків і "постправди".

 

 

Від 2014 року, тобто від початку неоголошеної російсько-української війни, Український ПЕН-центр намагається привернути увагу міжнародної спільноти до “гібридного” характеру цієї війни та, зокрема, до інформаційної агресії, що здійснюється в небувалих масштабах і з небувалою інтенсивністю. Україна є головним, проте не єдиним об’єктом цієї війни, оскільки метою путінської Росії є загальна ревізія наявного світового устрою, дискредитація європейських цінностей, руйнування західних інституцій і нав’язування своєї авторитарної гегемонії не лише в реґіоні, а й далеко за його межами.

 

Український ПЕН-центр вважає важливим не лише інформування зарубіжних колег про особливості російської пропаганди, а й пошук засобів і шляхів протидії її руйнівному впливові, обмін наявним досвідом та координацію зусиль. Із цією метою Український ПЕН-центр організовує, серед іншого, щорічні реґіональні зустрічі керівників Центрально- та Східноєвропейських ПЕН-клубів, які обговорюють актуальні проблеми, що постають перед їхніми організаціями і письменницькою спільнотою загалом у контексті так званої “постправди”.

 

Головною темою цьогорічної зустрічі має стати питання цензури – як системи офіційно санкціонованих заходів, спрямованих на обмеження доступу до тих чи тих видів інформації та можливостей їх поширення. З одного боку, загальновизнаною є потреба таких обмежень в умовах війни, а з іншого – вона вступає в колізію з підставовим для ліберальної демократії і для міжнародної мережі ПЕН-клубів принципом свободи слова. Ситуація додатково ускладнюється ще й тим, що війна є неоголошеною, а отже невизнаною на міжнародному рівні. І відтак усі дії українського уряду, спрямовані проти мас-медій країни-агресора та її штатних пропагандистів із журналістськими посвідченнями, викликають нерозуміння та осуд з боку міжнародних правозахисних організацій.

 

Вважається, в ідеалі, що зі словом слід воювати словом, дезінформацію поборювати інформацією, брехню – правдою. Проте на практиці виявляється, що правда поширюється поволі, брехня – миттєво; правда апелює до розуму, брехня – до емоцій; правда передбачає обмірковування аргументів, брехня провокує негайну дію. І як наслідок – сотні німців виходять на вулиці після фейку про “дівчинку Лізу”, тисячі добровольців беруться за зброю на Донбасі і поза ним воювати з “фашистською хунтою”, перш ніж довідaються правду про “розіп’ятого хлопчика” та “спалених живцем росіян” в Одесі.

 

Чи має право демократична країна обмежити поширення подібної “інформації” на своїй території? Чи має право накласти санкції на її продуцентів і поширювачів? Де межі необхідного самозахисту і чи не може скористатися влада воєнною ситуацією для обмеження взагалі будь-якої критики на свою адресу? Що можуть зробити письменники у такій ситуації, їхні ПЕН-клуби, інші громадські організації?

 

Ці та інші питання будуть обговорені 8 вересня на реґіональній зустрічі Центрально-Східноєвропейських ПЕН-клубів за участю віце-президента Українського ПЕН Андрія Куркова, президента Австрійського ПЕН Гельмута Нідерле, членкині Німецького ПЕН Зімони Трідер, віце-президента Румунського ПЕН Каюса Добреску, члена Литовського ПЕН Антанаса Йонінаса, члена Польського ПЕН Якуба Екера та українського медіа-експерта, члена ПЕН-клубу Олексія Панича. Публічна дискусія відбудеться в рамках міжнародного літературного фестивалю Meridian Czernowitz  за підтримки Міжнародного фонду Відродження та Фонду Фрідріха Науманна за свободу в Україні.

 

Український центр Міжнародного ПЕН-клубу  – громадська організація, що об’єднує письменників, перекладачів, видавців і літературознавців, яка програмово опікується питаннями свободи слова і вираження, допомоги переслідуваним митцям, захисту меншин та промоції ліберально-демократичних, гуманістичних цінностей засобами літератури.

 

Реґіональна зустріч Центрально-Східноєвропейських ПЕН-клубів відбудеться в Чернівецькому Центральному палаці культури (пл. Театральна, 5) 8 вересня 2018 о 16:30-18:30.

07.09.2018