Як повідомляв Z, до Львова прибула партія куплених у Берліні вживаних трамваїв. Вартість одного становить 18 тис. євро, а разом 30 вагонів коштують як один від концерну "Електрон". Проте придбаний транспорт має недолік – його двері не можуть відкриватись на багатьох львівських зупинках, бо відкриваються назовні і їм заважають платформи. Покупкою міськради зацікавилась і прокуратура.
У Львівській міськраді розповіли, що планують із цим робити.
Як повідомив заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Андрій Білий, фахівці, зокрема з ЛКП «Львівелектротранс», були ознайомлені з технічними особливостями німецьких трамваїв, тому вже було розуміння щодо необхідності модифікації дверей.
"Для представників ЛКП «Львівелектротранс» та фахівців, які були ще у вересні-жовтні торік у Берліні, було відомо про технічний стан німецьких трамваїв. У першому технічному звіті, коли вони приїхали з відрядження, вказано, що двері необхідно модернізувати. Питання лише в тому, що зараз, коли трамваї приїхали до нас, ми почали пропрацьовувати ще декілька варіантів. Адже є маршрути, де не потрібно міняти зупинок і ці трамваї вже можуть їхати по цих маршрутах. Також є маршрути, де одну зупинку потрібно або понизити, або добудувати, щоб німецькі вагони могли і тут їздити. Ми бачили, що потрібно модифікувати двері, а зараз розуміємо, що, може, доречно пускати отримані трамваї так, як вони є, на маршрути, на яких вони можуть курсувати без жодного втручання.
Також ми звернулися до наших партнерів — концерну «Електрон», і вони пропрацьовують конструкторські рішення в цьому питанні, щоб це було гарно і, найголовніше, надійно.
Попередньо ми розглядали варіант модифікувати двері, щоб трамваї могли курсувати на усіх маршрутах. Адже сихівський напрямок має високі зупинки. Це зручно для низькопідлогових трамваїв, це зручно заходити і заїжджати з візочком, дітям з велосипедами. Модифікація дверей, у порівнянні з іншими модифікаціями, коштує дешевше", — розповів Андрій Білий.
14.08.2018