Знімальна група поверне до фільму "Стус" епізод із Медведчуком.

 

Знімальна група художнього фільму "Стус" вирішила повернути у стрічку епізоди із судовим процесом над Василем Стусом та особою колишнього його адвоката Віктора Медведчука після спалаху громадського обурення у зв'язку з підозрою на цензурування байопіку.

 

Про це йдеться у повідомленні команди фільму у Facebook.

 

Режисер фільму Роман Бровко і виконавець головної ролі Дмитро Ярошенко

 

 

"Розуміючи суспільну значущість теми, з огляду на кількість прохань з боку громадськості повернути сцену до фільму, ми за останню добу зібрали продюсерську групу, щоб розглянути можливість вшанувати суспільний запит за присутність в художній картині про поета епізоду суду за участі його адвоката", – в повідомленні зазначила знімальна група.

 

"Ми визнаємо, що, видаляючи з останнього драфту сценарію серед іншого і цю сцену, ми не достатньо відповідально підійшли до аналізу її значущості для суспільства", – додали в команді фільму.

 

Автори стрічки "Стус" зазначають, що ставили собі за мету "розкрити постать українського поета та дисидента" і "популяризувати його ім’я серед тієї частини української громадськості, яка не надто активно цікавилась його фігурою і значенням в українській історії". Вони виправдовуються, що сцену видалили з останніх драфтів сценарію разом зі ще двома десятками сцен.

 

"Найближчим часом сцену буде дознято, про що ми повідомимо медії окремим прес-релізом", – додали у знімальній групі.

 

Сцена протесту Стуса та Чорновола на прем'єрі "Тіней забутих предків"

 

Скандал довкола стрічки "Стус" спалахнув після того, як актор Геннадій Попенко написав у Facebook, що команда фільму резиґнує зі сцен із Віктором Медведчуком. Попенко брав участь у кастинґу на головну роль і мав можливість читати сценарій, а також мав інформацію, що актор на роль Медведчука вже був запрошений.

 

"У ньому БУЛА сцена останнього суду над Стусом. Саме того суду, що його Стус та українська інтелігенція не визнавали, але адвокат Стуса, товариш Медведчук, визнав не лише суд, а й Стусову "провину", – обурився Попенко.

 

"Зі слів учасників знімального процесу, "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука" і сказали, що якщо вони хочуть дозняти картину, не хочуть провокацій, то треба прибрати сцену суду над Стусом", – розповів Попенко.

 

Декорації

 

Як заявив режисер фільму Роман Бровко у коментарі виданню "Детектор медіа", сцен із Медведчуком уже не було в сценарії і вони не планувалися для зйомок.

 

Бровко назвав три причини для переписування сценарію, основна з котрих – занадто довгий хронометраж стрічки, тому "деякі сцени переписували, деякі робили динамічнішими, деякі викидали".

 

Друга причина – прохання сина Стуса. "Ще перед початком знімального періоду ми записали багато інтерв’ю і розмов із сином Стуса, Дмитром, і я скажу так – він дуже напружений щодо цієї теми, і в нас це навіть є задокументовано на відеоматеріалах. Меседж такий: не розвивайте дві теми – стосунки Стуса з Аллою Горською. І [що] всіх уже дістала тема Медведчука…".

 

Третя причина – острах перед побоюваннями прокатників. "Від нашого попереднього піарника мені дійшла інформація, що коли він говорив з прокатниками, його відразу запитали – чи буде в сценарії Віктор Медведчук, і пояснили питання так: якщо Медведчук там буде – серйозні люди не захочуть брати фільм у кінотеатри", – виправдовувався режисер.

 

Дмитро Стус підтвердив інформацію, що зустрічався зі знімальною групою, однак спростував закиди про свої побажання щодо постаті Медведчука.

 

"Для мене весь цей фільм, м'яко кажучи, смішний і неприйнятний. Але якщо хочуть, нехай знімають", – сказав Стус журналістам ТСН.ua.

 

Роман Бровко

 

Іще наприкінці липня режисер фільму Роман Бровко зізнався в інтерв'ю "Радіо Свобода": сцен із Віктором Медведчуком у фільмі не буде – однак тоді ці його слова залишилися непоміченими.

 

"Перша версія сценарію у нас була дуже розширена. У нас був і суд, і події в суді, відповідно, вся ця сцена була", – зазначив він.

 

Бровко тоді згадав і про позицію Дмитра Стуса, і про сумніви прокатних компаній.

 

"У мене таке враження, що навіть якщо там була би постать Медведчука, то, може, навіть деякі найбільші кінопрокатники в Україні не хотіли б це кіно брати у прокат. Тому що ніби цензури немає, заборони немає, але є такі певні досі… Досить обережно. Досить обережно. Ніхто ніби нічого не каже, ніхто нічого не забороняє, але є така певна обережність. Є певне таке перестрахування. Бачите, так відбувається", – сказав Бровко.

 

У цьому інтерв'ю режисер також розповів, що знімає "не драму, не бойовик, а саме трилер", з акцентом на те, що це "кіно масове, на широку аудиторію". Самого Василя Стуса зображає не як героя чи ікону, а як багатовимірну особистість, "як і друга, як чоловіка, як і батька", щоб аудиторія побачила його "трошки з несподіваної точки зору, в якийсь інший, новий спосіб, щоб здивувати".

 

Зі слів Романа Бровка, акцент робитиметься на "видовищну, якісну, цікаву картинку", в якій будуть "цікаві сюжетні повороти", а також "гарні актриси, характерні чоловіки".

 

"Це дуже непроста робота. Тому що якщо наша аудиторія звикає – хочемо піти і подивитися останнє кіно з Томом Крузом, Бредом Піттом, якийсь сиквел американський «Пірати Карибського моря», то українському кіно доводиться дуже серйозно конкурувати... Ми маємо робити зі Стуса, ну, я не кажу, що секс-символ, але міцного горішка. Міцного горішка, котрий боровся проти радянської системи", – розповів Бровко.

 

Режисер вважає, що міць Василя Стуса проявлялася в готовності прийняти кожен поворот долі, бо Стус розумів: "Перейде межу – буде протидія, перейде ще одну межу – буде тюрма, перейде ще одну межу – може бути смерть". 


"Трилер – це той жанр, котрий має тримати в напрузі, має бути саспенс. А в житті Стуса, коли є певні межі, і за якою межею чекає смерть, за якою межею чекає покарання, за якою межею чекає підступність – це має тримати аудиторію в напрузі. Тому що має бути не відчуття драми, а відчуття, що кожної секунди може щось трапитися, кожного дня мотузка на шиї затягується все тугіше, тугіше і тугіше, а скоро не буде як дихати, а вже потім буде і смерть", – розповів Бровко.

 

11.08.2018