Допомогти Підгірцям

Понад 30 волонтерів із Києва, Дніпра, Харкова, Львова та Одеси працюють цими днями у Підгорецькому замку. З 28 липня по 4 серпня тут триває табір «Підгірці. Реновація».

 

«Ми займаємось прибиранням залів замку, його території, а також розбиранням частини стіни, яка обвалилась. У деяких місцях допомагаємо її відновити, щоб не впали інші шматки. Усе це робимо під керівництвом працівників замку. Ми також допомагаємо, наприклад, очистити двір та стіни від рослин, які руйнують мощення», – розповідає керівник табору Сергій Свідло.

 

 

Ініціатор табору – організація «Новий акрополь». За словами Сергія Свідла, його учасники не є професійними реставраторами, мистецтвознавцями чи істориками. В Підгірці волонтери приїздять вже 11 раз.

 

«Нас об’єднало бажання допомогти у порятунку одного з найкрасивіших замків Європи. Звісно, ми не можемо його реставрувати, бо не є фахівцями у цьому, але можемо допомогти втримати будівлю у тому стані, у якому вона є», – пояснює Сергій Свідло.

 

Щодня волонтери працюють по шість годин. Далі – екскурсії та вільний час. Волонтери кажуть, їм приємно, що торік вони теж брали участь у прибиранні замку і хоча б частково, та все ж долучились до того, що замок відчинив двері для туристів.

 

 

Нагадаємо, цього року вперше за останні 79 років Підгорецький замок відкрили для відвідувачів. Щоправда, наразі для огляду доступні лише кілька кімнат. У них розмістили тимчасову експозицію. Потрапити можна в Китайський кабінет, пройтися Золотою, Кармазиновою та Обідньою (з ХІХ ст. знаною як Лицарська) залами, побачити картини, які прикрашали раніше стіни палацу.

 

В експозиції представлені копії полотен роботи Шимона Чеховича, Гіацинта Олесінського, Якоба Йорданса, Шарля Ле Бруна, Яна Де Баана, Пьєтро Бьянчі, Олександра Григлевського, Джованні Баттісто Клементі, Йозефа Грассі та інших італійських, австрійських, польських, французьких, нідерландських художників, якими славилася колекція. Оригінали робіт зберігають у збірці Львівської національної галереї мистецтв.

 

 

На жаль, для огляду досі закрита основна частина замку, зокрема і замкова каплиця, яку розпочали реставрувати ще більш ніж 10 років тому, але досі так і не завершили. Коли її відкриють, наразі невідомо. За словами Оксани Козинкевич, голови наглядової ради благодійного фонду «Підгорецький замок», який долучився до відкриття виставки та нині опікується будівлею, наразі про дати відкриття наступних залів говорити складно. Адже для цього ще треба багато зробити.

 

«Ще цього року плануємо купити проектор, який дасть змогу показувати у залах фільм про Підгорецький замок. Цього року також плануємо презентувати великий каталог. А вже наступного року будемо організувати низку цікавих проектів на території замку та у відкритих залах», –  розповіла у коментарі Z пані Козинкевич.

 

 

Усі гроші за вхідні квитки на виставку, яку експонують нині у замку, йдуть на рахунок благодійного фонду. За словами Оксани Козинкевич, їх планують використати на оплату концепції реновації замку, над якою нині працюють у фонді. Щоправда, хто саме з авторів напрацьовує документ, у фонді не розголошують.

 

«Коли у нас буде концепція, можна буде говорити про подальші роботи в замку», – говорить пані  Козинкевич.

 

Панорамна знимка Ігор МАРТИНІВ.

 

02.08.2018