Європейський Союз чи не вперше в офіційному політичному документі назвав порушення суверенітету України як "акт агресії" російської армії.
Про це йдеться у спільній заяві, ухваленій на саміті Україна-ЄС 9 липня у Брюсселі, повідомляє агенція "Укрінформ".
"Ми вкотре суворо засуджуємо очевидне порушення українського суверенітету і територіальної цілісності через акт агресії російських збройних сил, починаючи з лютого 2014 року", – йдеться у підсумковому документі.
Лідери підтвердили повну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, а також політику ЄС з невизнання нелегальної анексії Криму.
Представники EU також визнали зрушtння України у проведенні реформі. "Ми визнали суттєвий прогрес, досягнутий Україною у процесі реформ, який є вагомим для задоволення потреб як громадян України, так і задля забезпечення стійкості України перед зовнішніми викликами", – йдеться у підсумковому документі.
У заяві вкотре підтверджено європейські прагнення України та вітається її європейський вибір.
Саміт також похвалив результати, досягнуті під час імплементації Угоди про асоціацію, включаючи поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, та підтвердив зобов'язання щодо прискорення цього процесу. Серед сфер із адаптації українського законодавства до правових норм у ЄС особливо відзначили ринок цифрових технологій, співпрацю у сферах митниці, енергетики задля забезпечення економічного зростання, створення робочих місць та подальшого розвитку торгівлі.
Лідери також привітали започаткування в Україні багатьох реформ, особливо пенсійної та у сфері охорони здоров'я, спрямованих на покращення стандартів життя людей.
"Належного прогресу було досягнуто у проведенні структурних реформ у сферах децентралізації, державного управління, а також державних закупівель та довкілля", – констатовано у заяві.
Саміт також позитивно оцінив ухвалення закону про національну безпеку.
Водночас Унія вказала і на проблемні ділянки. Зокрема, наполягає на тому, щоб боротьба з корупцією була пріоритетом державної політики.
"Ми вітаємо нещодавній закон про створення Вищого антикорупційного суду та чекаємо на ухвалення поправок, які потрібні для належної роботи суду", – зауважив президент Європейської ради Дональд Туск.
В резюме саміту також поіменно згадані політв'язні, котрих мусить звільнити Росія.
"Ми закликаємо негайно звільнити всіх протиправно утримуваних та ув'язнених українських громадян на Кримському півострові та в Росії, включаючи кримськотатарських активістів, а також Олега Сенцова, Володимира Балуха, Олександра Кольченка, Станіслава Клиха, Олександра Шумкова та Романа Сущенка", – наголосили представники EU.
Дональд Туск висловив сподівання, що питання звільнення українських політичних в’язнів буде на порядку денному зустрічі американського та російського лідерів наступного тижня у Гельсінкі. Він повідомив, що також планує порушити це питання під час зустрічі з послом США при ЄС.
10.07.2018