У Львові помер пластун-сеньйор Олесь Криськів.

 

Сьогодні, 9 липня, на 66-му році життя помер львівський пластун-сеньйор Олесь Криськів, інформує прес-служба Львівської міської ради. Чоловік хворів і переніс два інсульти.

 

Олесь Криськів народився 17 липня 1952 року. Він відіграв важливу роль у відродженні Пласту в Україні у 1989 році. Саме йому Пласт діаспори передав символічну іскру в 1990-му. Олесь Криськів ініціював та створював пластовий курінь «Чорноморці». Був головою Пласту в 1990-х. Він сприяв створенню меморіалу та пам’ятника Пласту на території Личаківського цвинтаря, де поховані доктор Олександр Тисовський, Віктор Гурняк та інші.


Олесь Криськів. Фото: Юрій Юзич.

 

"У 1989 році став заступником Голови ради опікунів Пласту, яку очолював Ігор Юхновський (фактично всю роботу проводив Олесь). І це він, як депутат львівської міської ради, зареєстрував у 1990 році перший легальний статут Пласту в Україні ще під радянською окупацією.

 

Пластову присягу Олесь склав 9 липня 1990 року, на «Вовчій тропі» в США (то було перше офіційно дозволене пластовим проводом заприсяження пластуна з України). А вже через місяць Олесь організував першу присягу відновленого Пласту в Україні. Він пройшов перший вишкіл зв’язкових юнацтва у 1991 році. Був першим головою Крайової таборової комісії, і дуже крутим головою (для цього лиш варто глянути на його педантичний звіт), бо саме за тієї каденції відбувся путч в Москві в серпні 1991 року.

 

У 1992-1993 роках Олесь очолював Крайову пластову старшину України. І саме він тоді зареєстрував Пласт як національну організацію в Міністерстві юстиції, уклав першу угоду Пласту з Міністерством освіти (згодом ми її ще двічі переукладали, опираючись на ту першу його угоду). У 1994-1996 роках був головою КПР України, а у 1997-2000 роках – заступником голови Головної пластової булави.

 

З 2001 року Олесь зайнявся «малозрозумілим» для багатьох пластунів, але дуже важливим для історії Пласту та України проектом. Створив та очолив «Центр вивчення і збереження пам’яті українського народу». Саме тоді Олесь організував перепоховання на батьківщину визначних організаторів Пласту (Олександера Тисовського і Северина Левицького) та ЗУНР (Дмитра Вітовського і Євгена Петрушевича), інших визначних громадян (могили яких порозкидувані по світу)", згадує про Олеся Криськіва історик Пласту Юрій Юзич.

 

Докладна інформація про похорон буде повідомлена згодом.

09.07.2018