Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив про те, що офіційний Будапешт чинитиме опір, якщо новий український закон про мови, який ухвалять на зміну скасованому "закону Ківалова-Колесніченка", не збереже для угорської мови статус офіційної.
Про це Сіярто розповів у інтерв’ю інтернет-виданню "Європейська правда".
"Є фундаментальний принцип, з якого ми виходимо: за міжнародним правом, вже надані меншинам права не можуть зменшуватися. І якщо до цього наявність 10% угорців у населеному пункті чи в районі дозволяла визначати мову цієї меншини офіційною, а новий закон підніме цю планку до 33% – то, звичайно ж, ми будемо опиратися", – заявив Сіярто.
Зі слів політика, Угорщина розуміє, що український уряд прагне знизити російський вплив, у тому числі шляхом ухвалення відповідного закону про мову. Але Будапешт не згоден із тим, щоби це відобразилося на угорській громаді.
"У мене одне питання: якщо йдеться про російську мову, то як у цій картині з’явилися ми, угорці? Ми хочемо забратися звідти! Таке враження, що Угорщина просто потрапила під роздачу! Але в кожному разі – чи це "супутні руйнування", чи це так і планувалося – ваші дії б’ють по нас", – зазначив Сіярто.
Міністр закордонних справ також відкинув закиди, буцімто в історії з освітнім законом Будапешт діяв у фарватері Росії. "Нам відомо про таку собі "м’яку дипломатію", коли навмисно поширювали чутки, мовляв, ми діємо під впливом Росії. А це – просто брехня! Нам не потрібна ніяка Росія, щоби визначити, як захищати свою меншину", – заявив Сіярто.
Міністр переконує, що Угорщина "не проросійська і не проамериканська", вона – "проугорська". "Наша політика визначає: Угорщина – передусім, "Hungary first", – сказав дипломат.
Сіярто додав, що Угорщина більше не вимагає скасувати мовну норму українського закону "Про освіту", натомість зберегла дві вимоги, які дозволять відновити діалог Україна–НАТО.
Перша вимога стосується продовження перехідного періоду імплементації освітнього закону. "Перехідний період щодо мови освіти повинен бути продовжений до 2023 року, і за цей час ви маєте домовитися з меншиною про те, які саме зміни будуть впроваджені", – зауважив Сіярто.
"Друга умова, яка також повністю відповідає пропозиціям Венеційської комісії – норма про мову навчання не повинна поширюватися на приватні школи", – додав дипломат.
Була ще третя умова, але Україна її виконала: розпочала консультації з представниками угорської меншини.
25.06.2018