Європейське екологічне бюро подивоване, що Європейський банк реконструкції та розвитку погодився видати кредит та безповоротний ґрант Львову на побудову сміттєпепереробного комплексу за застарілими технологіями, розповіла юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Наталія Городецька, передає ЩЛ.
Відповідний лист, за її словами, надійшов до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки.
Так, Генеральний секретар Європейського екологічного бюро Джеремі Вейс, директор організації «Нуль відходів Європа» Джаон Марк Сімон та виконавчий директор Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Олена Кравченко звернули увагу українських чиновників на те, що сміттєпереробні заводи з циклом механіко-біологічної переробки вже визнані в Європі неефективним способом вирішення проблем із побутовими відходами.
«Упродовж останніх десяти років у Польщі збудовано161 підприємство з механіко-біологічної технології (MБТ), що становить найбільшу кількість у світі. Разом з тим, вони не виконують своєї основної функції, так як середня кількість відходів, переданих в результаті MБТ для переробки, не перевищує 7%. MБT у Вільнюсі вважають одним із найкращих серед подібних комплексів інших країн, але і він відсортовує лише 6% відходів для переробки. MБT отримала негативну оцінку у європейських країнах та не може слугувати прикладом для впровадження в Україні», – зазначено у листі.
Міжнародні фахівці також звертають увагу, що у Львові не роблять роздільного сміттєзбирання. Відтак органічні відходи, які не збирають окремо, будуть забруднені важкими металами, пестицидами, антибіотиками та іншими небезпечними речовинами. Крім того, дотепер не зрозуміло, що планує робити Львів з RDF-паливом, яке утворюватиметься після перероблення сміття.
«Цей комплекс потрібний. Але це має бути сортувальна лінія та анаеробне зброджування. І ніяк не може бути виробництво RDF-палива. Тому що, як показує досвід інших країн, цементні заводи цього палива не спалюють. І ці відходи потрапляють на полігони», – говорить Наталія Городецька.
Фахівці з екологічного права зазначають, що ЄБРР підписав угоди про європейські принципи охорони навколишнього середовища, отже, взяв на себе певні зобов’язання.
Наталія Городецька зазначила, що фахівці з ЄБРР обов’язково звернуть увагу на рекомендації Європейського екологічного бюро. І не можна відкидати, що відкличуть своє фінансування.
05.06.2018