Розкопки в Грушовичах: Українська сторона закликала відновити монумент.

 

Секретар державної комісії з питань увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни і політичних репресій Святослав Шеремета заявив про те, що під час розкопок на місці зруйнованого торік монумента у селі Грушовичі (Підкарпатське воєводство) виявили 18 поховань, з-поміж яких три належать військовикам, властиво, воїнам УПА.

 

Про це Шеремета написав на своїй сторінці у Facebook по завершенні розкопок.

 

 

"Пізно вночі завершилися дослідження поховань у Грушовичах на місці зруйнованого пам'ятника УПА. Згідно з попереднім висновком групи українських експертів, серед 18 поховань є щонайменше 3 поховання воїнів УПА. Це підтверджують спогади очевидців, архівні дані, характер та глибина поховань, супровідний матеріал", – прокоментував Шеремета.

 

"Зруйнований пам'ятник УПА в Грушовичах був не символічний, а надмогильний, і має бути відновлений", – наполягає секретар комісії.

 

 

"Пам'ятник вшанував українських воїнів, похованих на кладовищі у Грушовичах, зокрема і тих, чиї могили були розкриті під час розкопок", – додав учасник досліджень Павло Подобєд, фахівець Українського інституту національної пам'яті.

 

Подобєд підкреслив: про належність останків саме воякам УПА свідчить, зокрема, розташування поховань – підзахоронення на малій глибині.

 

Раніше Павло писав про те, що одне з поховань знайшли на глибині всього в один метр.

 

 

Серед знахідок також був німецький військовий ґудзик, котрий належав молодому чоловікові, – ймовірно, воїн носив трофейний стрій.

 

Окрім того, українська сторона наполягає на тому, що експертам вдалося спростувати польський арґумент про те, начебто могили в Грушовичах були дуже давніми, відтак вони не могли належати "упівцям".

 

"Біля двох останків, що розташовані на глибині 160 і 170 см, виявлений новий супровідний матеріал: польські монети 1920-х років. Ця знахідка цілковито спростовує польську тезу, що група поховань, розташованих на місці знищеного пам'ятника, датується ХІХ ст.", – прокоментував Подобєд.

 

Водночас польський Інститут національної пам'яті резюмує підсумок розкопок: жодних слідів захоронень "упівців" не знайдено. "Проведені археологічні та судово-медичні дослідження не дали підстав твердити, що на місці демонтованого монумента на честь УПА були братські чи осібні могили членів цієї української формації", – сказала в коментарі PAP Анна Шелонг з бюро пошуків та ідентифікації IPN.

 

28.05.2018