Перше посткомуністичне керівництво Румунії може потрапити під суд.

Румунська прокуратура заявила про намір порушити справу проти тодішніх лідерів країни.

 

 

Прокуратура Румунії вимагає порушити кримінальну справу проти екс-керівництва країни за злочини проти людяності. З відповідною заявою в понеділок, 2 квітня, генеральний прокурор країни Авґустин Лазар (Augustin Lazăr) звернувся до президента країни Клауса Йоганніса (Klaus Iohannis) – повідомило румунське видання Evenimentul Zilei. Прокуратура має намір порушити кримінальну справу проти екс-президента Румунії Іона Ілієску (Ion Iliescu), екс-прем'єра Петре Романа (Petre Roman) і колишнього віце-прем'єра Джелу Войкулеску (Gelu Voiculescu).

 

За словами Лазара, зараз прокуратура розслідує дії цих політиків і визначає міру їхньої відповідальності за насильство після повалення комуністичного режиму Ніколае Чаушеску. «Заходи уряду з утримання влади призвели до численних жертв», – зазначив Лазар.

 

Зокрема, Ілієску, Роман і Войкулеску звинувачують у тому, що вони залучили шахтарів для розгону мирних протестів влітку 1990 року, а також дозволили румунській армії застосувати зброю проти маніфестантів. Внаслідок насильницьких дій тоді чотири людини загинули, а понад 1400 протестувальників отримали травми і вогнепальні поранення. Слідство у цій справі тривало понад 20 років, однак було закрито в 2015-му.

 

Родичі жертв силового розгону домоглися поновлення справи через Європейський суд з прав людини. Зараз Іонові Ілієску 88 років. Він був президентом Румунії з 1990-го до 1996-го і з 2000-го до 2004 року. А до того з 22 грудня 1989 року він очолював Раду «Фронту національного порятунку» – органа, який де-факто мав повноваження виконавчої і законодавчої влади. Двоє інших політиків – Роман і Войкулеску – також входили до Ради «Фронту національного порятунку».

03.04.2018