Зеркаль: Будапешт зберігає імперське мислення після розпаду Австро-Угорщини.

 

Заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль вважає, що Угорщина пішла на загострення стосунків із офіційним Києвом через те, що вона зберігає сильний ресинтемент через втрату територій Австро-Угорщиною внаслідок укладення Тріанонського договору 4 червня 1920 року, котрий передбачав відхід територій Закарпаття та усієї Словаччини на користь Чехословацької Республіки.

 

Про це Зеркаль сказала в інтерв'ю телеканалу "Прямий".

 

"Розділення Австро-Угорської імперії. Сто років. Це все ж імперське мислення. Як вони були поділені на умовах цього договору, і скільки залишилося території від Угорщини, і де залишились угорці? Все це болить", – зазначила заступниця міністра.

 

Олена Зеркаль зауважила, що в Словаччині угорську озлобленість відчувають "ще гірше". "Вони наполягають на тому, що їм також потрібна автономія і навчання лише угорською мовою", – прокоментувала пані дипломат.

 

Загалом заступниця Павла Клімкіна зауважила, що Угорщина псує свої стосунки з цілою Унією. "Вони так себе зараз позиціонують. І з цим нічого не зробиш. Поки уряд Орбана при владі, ми маємо працювати з тим, що є. І знову ж – психологія", – сказала Зеркаль.

 

"На мій погляд, вже ЄС має головний біль з угорцями. Вони, звичайно, мають головний біль і з поляками також, і їх це дуже бентежить. Тому що це нові країни, які мають створювати всі засадничі функції правових держав. А це відбувається зовсім не так, як воно планувалося. І тут буде вирішуватися, я думаю, комплексно питання, а не тільки по Орбану. Я думаю, що тут багато нового ми побачимо", – заінтриґувала заступниця міністра.

 

Відповідаючи на питання про те, що може запропонувати Брюссель, Олена Зеркаль підкреслила: "Брюссель має бюджет. Брюссель має важелі впливу, що стосуються фінансових програм, виділення коштів. І ці важелі дуже важливі, дуже чутливі і для поляків, і для угорців".

 

Що ж до українського контексту, то пані Зеркаль вважає, що суперечності з угорською громадою на Закарпатті можна вирішити через децентралізацію. І пані Олена не вбачає в тому загрози сепаратизму.

 

"По-перше, угорська громада не зможе просто сама самостійно вести всі справи. Їм потрібно буде комунікувати з українцями. І це створить інший соціум. Вони мають бути інтегровані в інші громади. І це знову зніме всю напругу. Вони мають вирішувати разом питання шкіл, питання лікарень, решту. Їм доведеться жити не в цьому замкнутому своєму колі цих громад, а вони мають потім комунікувати з українцями. І це створить зовсім іншу реальність", – пояснила дипломат.

 

23.03.2018