«Укргідроенерго» розпочинає вишукувальні роботи на Дністрі.

 

Компанія «Укргідроенерго» розпочала вишукувальні роботи в басейні Верхнього Дністра, де, попри протести влади, громади і науковців, планує створити каскад ГЕС.

 

«Керівництво компанії відреагувало на численні запити від громадських організацій, депутатів всіх рівнів та активістів щодо можливих наслідків планованої діяльності в басейні Верхнього Дністра», – зазначають в прес-релізі ПрАТ «Укргідроенерго».  

 

Попередньо розглядають такі адміністративні одиниці для можливого будівництва ГЕС: Тлумацький райн, село Вістря; Городенківський район, 3,5 км вище від села Монастирок; Заліщицький район – села Литячі, Брідок, місто Заліщики; Борщівський район, село Устя.

 

«За результатами вишукувань та техніко-економічних розрахунків, кількість ГЕС у проекті, їхнє розташування, а також висота гребель і розміри водосховищ, очікувано, можуть бути зміненими. Тому говорити про можливі затоплення та відселення поки що зарано», – зазначили в «Укргідроенерго».

 

«До проведення громадських слухань та розроблення проектної документації говорити про площу затоплення або необхідність відселення людей передчасно», – додали там. 

 

З метою мінімізації негативних соціально-економічних наслідків висоту гребель розглядатимуть таку, щоб майбутні новостворені водосховища розміщувалися в межах заплавних земель, затоплюваних паводками 1%-забезпеченістю.

 

«ГЕС на Верхньому Дністрі, що розглядають для вишукувань та проектування, не є аналогами каскаду ГЕС на Дніпрі або гідровузла Дністровських ГЕС та ГАЕС, що нижче за течією. Наші попередні розрахунки розглядають будівництво невеликих руслових ГЕС з потужністю принаймні в 10 разів меншою та з обсягами водосховищ, які в сотні разів менші за обсягами, ніж водосховища ГЕС Дніпровського каскаду», – ідеться в повідомленні від компанії.

 

«Вже на першому етапі вишукувальних робіт – для підготовки та публікації оголошення про плановану діяльність та для визначення впливу на довкілля від каскаду верхньодністровських ГЕС – залучено 10 спеціалізованих профільних установ Національної академії наук України», – стверджують в «Укргідроенерго».

 

Водночас, до участі у роботах з оцінювання впливу та прогнозування наслідків не були залучені місцеві науковці з Івано-Франківської та Тернопільської областей, на території яких планують діяльність.

 

Як повідомляв Z, Кабінет Міністрів спільно з «Укргідроенерго» розробили та затвердили «Програму розвитку гідроенергетики в Україні до 2026 року», що, зокрема, передбачає побудову Верхньодністровського каскаду ГЕС. Вартість проекту становить 28 млрд грн. На цей проект виділять 1,1 млрд євро кредитних коштів від Світового банку.

 

Коли стало відомо про плани «Укргідроенерго», то влада, мешканці, екологи та інші науковці трьох областей (Чернівецька, Івано-Франківська, Тернопільська) виступили категорично проти будівництва каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі.

28.02.2018