"Rzeczpospolita" натякає на російські корені антиукраїнських поправок.

 

У нинішній статті "Хто стоїть за новелізацією закону про ІНП" проурядова "Rzeczpospolita" вказує, що Kukiz'15, від якого вийшов проект поправок до закону про ІНП, консультували проросійські історики.

 

 

Газета згадує трьох істориків: Войцеха Мушинського, Володимира Осадчого та Чеслава Партача, відомих своїми антиукраїнською та проросійською позицією.

 

Один із них – польський професор Володимир Осадчий, який народився 1968 року на Волині й закінчив Львівський держуніверситет ім. Ів.Франка. Він був присутній на засіданні комісії справедливості і прав людини в листопаді 2016 року, коли презентувався проект.

 

 

З 1993 року Осадчий мешкає в Польщі. Працював в Університет Марії Кюрі-Склодовської у Любліні, а згодом в Інституті історії костелу Люблінського католицького університету та Вищої державно-професійної школи у Холмі. Він частий коментатор медіа о. Ридзика та пропутіновської аґенції "Спутнік". Як зазначає "RzP", "там дав інтерв'ю Леоніду Сіґанові, який починав кар'єру як диктор комуністичного Зв'язку польських патріотів в Москві. У своїх висловлюваннях для «Спутніка» професор Осадчий нарікає на «великий апломб бандерівських середовищ» в Україні і критикує польську східну політику". Позаминулого року розгорівся скандал з виданою ним книгою Г. Хомишина "Два Царства", яку УГКЦ оцінило як удар в процес беатифікації Андрея Шептицького.

 

Власне, про його причетність до проекту ухвали писав ще на початку цього місяця Павел Боболовіч, польський кореспондент Radio Wnet:

 

"Одним із головних фахівців, які виправдовують внесення змін до Закону про Інститут національної пам’яті, а саме в частині «злочинів українських націоналістів», був колишній, а можливо, досі чинний громадянин України і науковець Володимир Осадчий. Це він проштовхує тезу про буцімто «бандеризацію» сучасної України і про загрозу для Польщі, яку представляє зростання кількості українців, котрі емігрують до Польщі і які мали би привозити на територію Польщі небезпечну антипольську ідеологію.

 

У цьому Осадчий співпрацює із ксьондзом Ісаковичем-Залєським та іншими людьми, які пов’язані з проросійською партією «Зміна», і політиком Павлом Кукізом – лідером групи «Кукіз’15». Від цієї групи до польського парламенту потрапили представники націоналістичних середовищ, які в Польщі є традиційно проросійськими.

 

Виникає враження, що пункти, які можна трактувати як антиукраїнські, внесли до поправок до закону про Інститут національної пам’яті «контрабандним чином». Під виглядом належної боротьби з тим, щоби поляків не пов’язували зі злочинами Третього Рейху, хтось спритно «підкинув» боротьбу із так званим українським націоналізмом".

 

На цього "хтось" прямо вказав про-PiS-івський (часто публікується в націоналістичній "Ґазеті польській") історик Єжи Тарґальський в програмі TV Republika: "Треба пам'ятати, що цей закон в останню мить був доповнений поправками руху Kukiz'15, які початково не планувалося там включати". "Ці люди більше ненавидять Україну, ніж люблять Польщу. Це все закінчиться маршем на Луб'янці за трупом Польщі", – коментував він "українську" частину поправок. За його оцінкою, власне ця частина є політичною провокацією і катастрофою для Польщі: якби би через неї "поправок не прийняли, то би програли в дискусії з єврейськими організаціями. Якби почалися дискусії щодо поправок, то Kukiz'15 зробив би театр і все питання було би протягнуто, що також означало б поразку. Депутатів поставили в безвихідну ситуацію. Будь-яке рішення було би погане, бо Kukiz'15 грає антиукраїнською картою, щоби здобути підтримку кресов'яків".

 

 

І йдеться тут навіть не про те, що така гра шкодить польським інтересам ("Ганьба, встид і зрада"), але про фаховий рівень істориків (як обережно сказав про них віце-маршалок Ришард Терлецький, "кожен має таких експертів, яких має"). Єжи Тарґальський обурюється узаконеною датю початку "бандерівських злочинів": "Якщо йдеться про бандерівських націоналістів, то хотів би пригадати авторам поправки, що Бандера в 1925 році мав 16 років. Бандерівці в 1925-му взагалі не існували! Не знаю, яких то злочинів будуть хотіти шукати наші депутати в тих роках. Організація українських націоналістів постала в 1929 році. Коли наші депутати шукають у тих п'ятнадцяти роках злочини, то такі злочини тоді не могли бути вчинені, бо не було жодних потенційних злочинців. Не було бандерівців".

 

 

23.02.2018