Турчинов дізнався про початок агресії РФ щойно 27 лютого.

 

Секретар Ради національної безпеки та оборони, колишній виконувач обов'язків президента Олександр Турчинов заявив про те, що він дізнався про воєнну агресію Російської Федерації в Криму лише вранці 27 лютого, а до того моменту події на півострові виглядали досить типово, якщо порівнювати з іншими акціями на сході та півдні.

 

Про це Турчинов сказав під час допиту у справі про державну зраду екс-президента Віктора Януковича в Оболонському суді Києва, повідомляє аґенція "Укрінформ".

 

"На превеликий жаль, у нас не працювали силові структури, розвідка, і в мене не було до ранку 27 лютого інформації щодо початку російської агресії. Інформацію щодо початку російської агресії я отримав тільки рано-вранці 27 лютого", – ствердив колишній в.о. президента.

 

До того моменту, згідно з наявною інформацією, уточнив Турчинов, становище у Криму не відрізнялося від того, що було в Одесі, Харкові та в інших містах східного регіону, де "дійсно російські спецслужби спробували підняти й організувати антиукраїнські сепаратистські заколоти".

 

Секретар Радбезу зазначив, що в день захоплення адмінбудівель у Криму він одразу віддав наказ оточити будівлі та провести операцію. Однак через агресивно налаштованих цивільних людей під будівлями Верховної Ради Криму і Радміну Криму внутрішні війська змушені були відступити.

 

Олександр Турчинов також заявив, що звільнив тодішнього начальника Генштабу Збройних сил Юрія Ільїна, бо той вчасно не проінформував про вторгнення російських військ на територію Криму і зрадив присязі. "Ми дізнались про вторгнення російських військ не 24 лютого, а 27-го, коли було захоплено Верховну Раду Криму. Хоча насправді вторгнення почалось ще 20 лютого, коли Майдан захлинався у крові", – прокоментував Турчинов, згідно з "Українською правдою".

 

Він зазначив, що до того моменту не отримав жодної пропозиції, рапорту чи плану дій від Ільїна і тому зняв його з посади. "Пан Ільїн навіть не набрав мого номера телефону, щоб повідомити про те, що відбувається у Криму, він приховував реальну інформацію", – вважає Турчинов.

 

Олександр Турчинов визнав, що Україні жодних ресурсів не вистачило би для захисту Криму від окупації, а відтак РНБО на вирішальному засіданні постановила всі ресурси скерувати для захисту материкової частини України. "Уже під час першого засідання РНБО була доповідь, що на той момент була можливість зібрати не більш як 5000 військовиків – це весь резерв, який на той час мало військове керівництво країни. Але головна проблема, яка відкрилась на засіданні РНБО, – найбільша загроза полягає в підготовці до вторгнення на материкову частину України. І керівники військових відомств говорили, що можуть бути задіяні проти України до 200 тис. російських військових, танки, авіація тощо", – пояснив Турчинов.

 

Адвокати Януковича нагадали Олександрові Турчинову під час допиту, що в 2014 році він, навпаки, відзначився заявами про силу українського війська і запевняв у тому, що армії стане сили захистити державу. Секретар РНБО відповів на це, що намагався унеможливити поширення панічних настроїв.

 

"Після того, як в Україні розпочалась російська агресія, коли російські війська почали захоплювати Крим, почали нависати над нашими східними і північними кордонами, коли в багатьох регіонах почались заколоти, в країні почалась реальна паніка. І для того, щоб заспокоїти людей, для того, щоб ця паніка не переросла у хаос і безлад, я змушений був брати всю відповідальність на себе. Я розумів, що знайдеться багато фейкових диванних героїв або ворогів України, які будуть підміняти поняття і брехати про ті події, які були на той час, я змушений був заспокоювати людей і говорити, що в нас є армія, що армія вас захистить – для того, щоб в країні не було паніки. Водночас суд і всі присутні розуміють, що коли б я вийшов тоді на екрани і сказав: "Друзі, в нас нема армії, вас нема кому захистити, на превеликий жаль, мої накази нема кому виконувати або вони їх не виконують, в країні міг початися хаос", – сказав Турчинов.

 

Секретар РНБО наголосив, що Віктор Янукович не міг залишатися президентом не лише через утечу, а й через свої неконституційні дії. Так, відповідаючи на закид адвокатів про те, що парламент занадто рано відсторонив Віктора Януковича з посади, не давши йому підписати угоду з опозицією, політик сказав, що "ми чекали, що Янукович схаменеться і повернеться", але після того, як Янукович забарився з виконанням першого пункту угоди з опозицією, документ "перестав бути правовим і зобов’язувальним".

 

У відповідь на аргумент адвоката про те, що 22 лютого Віктор Янукович усе ще перебував в Україні – в Харкові та Донецьку – Турчинов відповів: "Він мав не в Харкові перебувати, а в себе на роботі – й підписувати закони", натомість Янукович "фактично зник, і юридично також", бо "припинив виконання своїх обов’язків президента". "Щоб бути президентом України, треба діяти за Конституцією і за українськими законами. Людина, яка вбиває свій народ, не може бути президентом країни. Людина, яка втекла з майном у невідомому напрямку, не може бути президентом України", – заявив секретар РНБО.

 

Відповідаючи на запитання, чому ж наполягли на негайному усуненні Януковича, а не чекали дві доби, секретар РНБО відрубав: "Тому що треба було рятувати країну. Це елементарні речі". Турчинов нагадав, що насувалася "русская вєсна" і треба було відновлювати економіку, силові структури. "Лік ішов на години і навіть хвилини. Тому Верховна Рада прийняла таке рішення. За нього проголосувала більшість парламентарів – навіть тих, які були членами партії Януковича, Партії регіонів", – прокоментував колишній в.о. президента.

 

Олександр Турчинов певен, що горезвісний лист Віктора Януковича до Владіміра Путіна з проханням ввести російські війська слугував політичним прикриттям для ведення агресивних дій проти України. Янукович сповідував при цьому особистий інтерес – збереження влади.

 

"Для того, щоб отримати можливість повернутись, він звернувся до РФ, щоб шляхом знищення та агресії проти власної країни відновити свої повноваження і владу", – вважає секретар РНБО.

 

Турчинов нагадав хронологію: 1 березня 2014 року парламент РФ надав згоду використовувати свою армію на території України. На погляд політика, окупація Криму мала завершитись до 1 березня, а згодом, "користуючись загальним хаосом, взяти південь і схід України, щоб відновити маріонеткову владу режиму Януковича".

 

15.02.2018