Екс-депутат Госдуми: Лист Януковича став вирішальним для введення військ.

 

Колишній депутат російської Госдуми Ілля Пономарьов заявив, що лист-звернення від уже відстороненого тоді президента Віктора Януковича про підтримку введення російського війська в Україну був вирішальним аргументом під час засідання Ради Федерації Росії 1 березня 2014 року, на котрому ухвалювали рішення про надання згоди на використання російської армії в Україні.

 

Про це Пономарьов сказав під час свого допиту на засіданні Оболонського суду Києва, котрий слухає справу щодо державної ради з боку екс-президента Віктора Януковича, повідомляє Depo.ua.

 

"Час був обраний дивний – 1 березня, пів на сьому вечора. Зазвичай засідання о 10:15 починаються. Це підкреслює екстрений характер. Жодного дня не хотіли чекати, швидко-швидко все хотіли зробити", – зазначив Пономарьов.

 

Зі слів колишнього депутата, на тому засіданні виступало три доповідачі від Міноборони Росії, парламентського комітету з міжнародних справ та комітету з конституційного законодавства.

 

"Останній почав свій виступ з того, що надійшов лист від Януковича. Він його не демонстрував, цього листа, але щось зачитував. Було видно, що він читає. Він сказав, що воно надійшло за годину до початку засідання Ради Федерації, назвав його зверненням. Наголосив, що легітимний президент України підтримує звернення президента Російської федерації і просить застосувати війська на території України для захисту громадян України. А далі він сказав, що це є достатньою основою, щоб дати згоду на звернення президента", – згадав Пономарьов.

 

На його думку, саме цей лист "проводив водорозділ" – після нього анексія вважалася вже не актом агресії, а начебто відповіддю на запит "президента братського народу".

 

Пономарьов вважає, що лист Януковича писався разом із представниками Росії.

 

Згідно з інформацією Пономарьова, президент Росії Владімір Путін ухвалив рішення про початок окупації Криму вночі на 23 лютого 2014 року (напередодні, 22 лютого, ВР обрала своїм головою Олександра Турчинова – він став до обов'язків президента замість Віктора Януковича, котрого офіційно відсторонили). Тієї ночі Путін скликав "вузьку нараду", на якій були ще чотири особи з вищого керівництва Росії. "Саме на цій нараді Путін поставив питання про анексію Криму. Але, як мені розповідав учасник цієї зустрічі, більшість були проти цього", – розповів Пономарьов.

 

Зі слів політика, російський істеблішмент давно марив анексією Криму. "У Росії завжди побутувала думка, що Крим – це російська земля і територія. Проте в адміністрації президента ніяких схем не готували заздалегідь щодо цього. Однак були чисельні пропозиції. Директор Інституту СНД Константін Затулін постійно цікавився українським питанням, не раз пропонував комплекс дій і з розчленування України, із окремого повернення Криму в склад Російської Федерації", – сказав Пономарьов.

 

Уже в час Майдану в Україні постійно працювали люди Владіслава Суркова – в Києві постійно перебував його радник Алєксєй Чєсноков. "Він працював офіційно в адміністрації Суркова і був одним з ключових його політичних технологів. Він постійно перебував у Києві під час цих подій і безпосередньо розповідав останні новини, розповідав про події, пов'язані з розгоном студентів... Він прогнозував, що все одно вдасться з цим впоратися. Казав, що надається методична допомога Адміністрації Президента України. Тобто є поради, які надаються на тему того, як цій ситуації дати раду", – розповів Пономарьов.

 

Він додав, що з вуст Чеснокова звучало багато критики на рахунок того, що тодішня українська влада діє непослідовно і "не може ухвалити жодних жостких рішень".

 

Тодішнього президента України міцно контролювала Москва. Ілля Пономарьов вважає, що горезвісний кредит Росії на $1 млрд, привезений Віктором Януковичем після зустрічі з Путіним у Сочі, був "підкупом".

 

"Я стверджую, що це був абсолютно прямий підкуп. Мені говорили мої знайомі, які працювали в органах уряду Росії, що було поставлене завдання фінансово зацікавити представників сім'ї Януковича. Тому що, на думку Росії, Україною керує деякий конгломерат людей, які пов'язані не юридично, а саме сімейними зв'язками. Типова інсайдерська угода, суть якої полягала в непрямій передачі грошей сину Януковича, дати йому можливість збагатитися на фондовому ринку", – сказав Пономарьов.

 

14.02.2018