Falcon Heavy поніс амбіції SpaceX на орбіту

 

ЦЕНТР КОСМІЧНИХ ПОЛЬОТІВ ІМ. КЕННЕДІ – З того самого майданчика, з якого колись НАСА запускала ракети з астронавтами до Місяця, вчора знову стартувала велика американська ракета. Але цього разу обійшлося без НАСА. Falcon Heavy від початку і до кінця розробила приватна компанія SpaceX мільярдера Ілона Маска.

Запуск цієї посиленої версії «робочої конячки» SpaceX Falcon9, яка вже роками доставляє в космос вантажі, розглядають як важливий рубіж в історії космічних польотів. Уперше саме приватна компанія, а не урядова агенція, розробила і запустила в космос таку важку ракету.

 

На її борту був корисний вантаж – червоний електричний спорткар, який створила власна компанія Маска Tesla. «За кермо» Tesla посадили манекена в скафандрі SpaceX. Машина, очікується, обертатиметься навколо Сонця сотні мільйонів років. «Це веселий і безглуздий вчинок, але веселі і безглузді речі бувають важливі», – сказав Маск на прес-конференції після запуску.

 

Успіх Falcon Heavy є стимулом для SpaceX розробляти навіть потужніші ракети, які дозволять здійснитися мрії Маска про політ людини на Марс. Він вже почав створювати нове покоління ракет під назвою B.F.R (абревіатура, в якій «B» означає «велика», а «R» – ракета). B.F.R може бути готовою до старту вже в середині 2020-х. Майже бездоганний політ Falcon Heavy вселяє впевненість, що дизайн B.F.R також буде успішним, – сказав Маск.


 

Крім того, він заявив, що запуск Falcon Heavy стимулює інші компанії та країни поставити амбітніші цілі в космосі: «Ми хочемо, щоб почалася нова космічна гонка. Гонки захопливі!»

 

Візія Маска полягає в тому, що люди житимуть як на Землі, так і на Марсі. Він належить до нового покоління підприємців-піонерів космосу, до якого входить також засновник Amazon Джеффрі Безос, який сказав, що метою його ракетної компанії Blue Origin є те, щоб мільйони людей проживали в космосі. Planetary Resournces, американська компанія з інвестиціями з Люксембургу, сподівається добувати корисні копалини на астероїдах, а компанія Moon Express, яка базується у Флориді, хоче налагодити регулярне транспортне сполучення з Місяцем.

 

Тепер Falcon Heavy дозволить SpaceX змагатися за контракти із запуску великих розвідувальних супутників. Окремі експерти у сфері космічних польотів заохочують НАСА використовувати саме Falcon Heavy замість дуже великих і дорогих ракет типу Space Launch System, які вона розробляє, щоб відновити пілотовані місячні польоти.

 

«Falcon Heavy – це новий чудовий інструмент в арсеналі засобів освоєння космосу», – каже Філ Ларсен, заступник декана Школи інженерних наук Університету Колорадо, який раніше працював старшим менеджером з комунікацій та корпоративних проектів SpaceX.  

 

Запуск довелося дещо відтермінувати через вітри на великій висоті. Проте зворотній відлік пройшов гладко і без технічних проблем, які інколи непокоїли попередні запуски SpaceX.

 

Falcon Heavy відірвалася від Землі з громоподібним звуком, відкидаючи вбік від стартового майданчика клуби диму і пари, а її 27 двигунів залишали за нею неймовірно яскравий сніп полум’я. Приблизно через 15 секунд після старту рев двигунів докотився до юрби глядачів і прокотився нею, наче гарматний постріл.

 

Через три хвилини після старту закінчилася найнапруженіша частина польоту: бічні прискорювачі відділилися, а друга ступінь продовжила політ з вантажем до орбіти Землі. Вже за вісім хвилин після старту бічні прискорювачі майже синхронно приземлилися на два посадкові майданчики на мисі Канаверал. У минулі роки SpaceX навчилась успішно повертати на Землю прискорювачі для подальшого використання.

Єдиною неприємністю запуску стало те, що центральний прискорювач, який мав сісти на плавучу платформу в Атлантичному океані, впав натомість у воду, адже один з двигунів не спрацював під час фінального приземлення.

 

Після запуску космічний апарат передав на Землю відео з манекеном в космічному скафандрі з рукою на кермі автомобіля. На панелі управління Tesla можна було побачити напис «Не панікуй!» – жест убік книги Дугласа Адамса «Путівник по Галактиці для космотуристів».

 

Ракета з Tesla на борту пройшла крізь радіаційні пояси Ван Аллена, а прибизно через сім годин після старту Маск оголосив, що третє і фінальне запалювання двигунів доставило автомобіль на еліптичну орбіту навколо Сонця, яка простягається далеко за межі орбіти Марса. Так Tesla перебуватиме, можливо, сотні мільйонів років.

 

З 2010 року SpaceX експлуатує меншу і легшу ракету Falcon 9, яка виводить на орбіту супутники та доставляє корисні вантажі до Міжнародної космічної станції. Своїми низькими цінами та багаторазовими прискорювачами компанія неабияк струсонула бізнес космічних доставок.

 

Falcon Heavy може підняти 140,000 фунтів (~ 63,5 тонни) корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту – значно більше, ніж здатна будь-яка ракета сьогодні. Оскільки всі три прискорювачі повинні повертатися на Землю, вартість запуску виходить не більша, ніж ціна запуску вже існуючих ракет. Для Falcon Heavy вона становитиме $90 млн за сьогоднішнім курсом, а для Falcon 9 – $62 млн. Як для космічних польотів, це дуже вигідна пропозиція.

 

За словами Маска, розробка ракети обійшлася його компанії більш як у півмільярда доларів. Тричі програму практично скасовували. SpaceX вже має контракт на польоти Falcon Heavy з Arabsat – телекомунікаційною компанією з Саудівської Аравії, а також з ВПС США.  

 

Утім, ринок для Heavy виявився менший, ніж очікував Маск, коли оголосив про її розробку в 2011 році. Тоді він припускав, що запуски SpaceX будуть практично порівну поділені між Falcon 9 і Falcom Heavy. Цього не сталося, бо розробка Falcom Heavy потребувала більше часу, ніж очікувалося (довелося, зокрема, змінити дизайн центрального прискорювача, щоби він витримував тиск бічних), а технологічний прогрес дозволив створювати менші супутники, які потребують менших ракет. Крім того, удосконалення Falcon 9 дозволило їй брати на борт ті вантажі, які, як спочатку вважалось, під силу лише Heavy.

 

Хоча Heavy використовує багато тих самих компонентів, що й Falcon 9, перед початком випробування Маск застеріг – невдачі не повинні вважатися сюрпризом. Найбільші побоювання, за його словами, викликав потік повітря навколо прискорювачів, який неможливо змоделювати навіть з найскладнішими комп’ютерними симуляціями.

 

Успіх Falcon Heavy дещо охолоджує критику, яка наступила після першого запуску SpaceX у цьому році. 7 січня глибоко засекречений вантаж під кодовою назвою «Zuma» на борту Falcon 9 не вийшов на орбіту. А наступного дня з’явилась інформація, що він впав в океан. Представники компанії, однак, одноголосно заявляли, що ракета спрацювала відмінно, а відповідальність за несправність лежить на оборонній корпорації Northrop Grumman, яка створила «Zuma».

 

Торік SpaceX заявила про амбітні цілі для своїх ракет. Зокрема, Falcon Heavy у тестовому режимі ще минулого року мала вивести на траєкторію до Марса космічну капсулу Dragon, яку розробляють спеціально для марсіанської місії, проте політ скасували. Крім того, Маск тоді заявив, що вже цього року Falcon Heavy з двома космічними туристами на борту облетить навколо Місяця. В понеділок він сказав, що якихось змін у дизайн ракети перед цією мандрівкою вже не вноситимуть.

 

Тепер SpaceX сфокусує свої основні зусилля на створенні B.F.R – потужної двоступінчасної ракети з космічним кораблем для міжпланетних місій. Ракета має бути готовою в середині 2020-х, але Ілон Маск сказав, що попередні випробування її компонентів стартують уже наступного року. 

 

Kenneth Chang

Falcon Heavy, in a Roar of Thunder, Carries SpaceX’s Ambition Into Orbit

New York Times, 06/02/2018

Зреферував Євген Ланюк

07.02.2018