Музика як універсальна мова

 

Чи йдеться про колискову, чи про танцювальну музику, людина визначає інтуїтивно – навіть тоді, коли мелодія походить з цілком іншого культурного середовища. З огляду на це, наші пісні, здається, звучать подібно та є свідченнями універсального зв'язку між формою та функцією музики. Також музика підлягає універсальному «розумінню», вважають учені.


Музика як мова, яку всі розуміють. Зображення: Geralt/ pixabay.


Музика глибоко закорінена в нашій історії та природі. Навряд чи десь є культура, що не знає музики. Навіть наші найбільш ранні предки були музично обдарованими: вони барабанили і співали під час ритуалів, свят або за щоденною працею. Ймовірно, навіть спільні предки людини і шимпанзе мали музичні здібності. Адже наші найближчі родичі також люблять музику.

 

Наскільки музика пов’язана з людським буттям, проявляється і в тому, що навіть ненароджені діти в материному лоні реагують на мелодійні звуки. Відчуття музики здається вродженим для людини, справжнім праінстинктом. Тобто музика – це щось універсально людське.

 

Чи проявляється ця універсальність і в сучасності – чи передусім культура визначає музику та індивідуальний музичний досвід?

 

Аби це з’ясувати, Самюель Мер (Samuel Mehr) та його колеги з Гарвардського університету в Кембриджі запросили 750 людей з 60 різних країн послухати музику. При цьому добровольцям програли твори зі всіх можливих культурних середовищ – з локальних спільнот мисливців-збирачів, скотарів і громад землеробів.

 

Щоразу учасники мали лише 14 секунд, щоб послухати музичний уривок. Чи вдавалося їм впізнати, які функції виконував кожен твір у своїй культурі, незважаючи на короткочасність враження і те, що звучання було зовсім чужим для їхніх вух? Чи впізнавали піддослідні колискову, пісню про кохання, танцювальну музика, заклинання для зцілення?

 

Загалом вчені використали 26 тисяч різних музичних уривків та оцінили 150 тисяч вражень. Результат: респондентам, як правило, вдавалося визначити функцію почутого – і це щодо пісень з різних культур. Особливо влучними були здогадки щодо колискової та танцювальної композиції.

 

Для науковців це доказ того, що між формою та функцією музики існує зв'язок. «Наша спільна природа очевидно зумовила те, що наші пісні слідують основним схемам, які можуть подолати всі культурні відмінності, – сказав колега Мера Марвін Сінг (Manvir Singh). – Тобто люди з різних груп дуже подібно реагують на певні естетичні подразники – як психічно, так і поведінково», – доповнює науковець.

 

Так, музика може бути універсальною мовою. Аби продовжити дослідження цього феномену, вчені планують здійснити експеримент з людьми, що живуть зовсім ізольовано – з тими, хто ще ніколи не чув іншої музики, крім власної.

 


Musik ist die universellste Sprache
Cell Press, 26.01.2018
Зреферувала Соломія Кривенко

 

 

31.01.2018