МЗС засудило польський закон про кримінальну відповідальність за "бандеризм".

 

Міністерство закордонних справ України висловило глибоку стурбованість фактом ухвалення 26 січня 2018 року Сеймом Польщі змін до закону про Інститут національної пам’яті – Комісію з переслідування злочинів проти польського народу і деяких інших законів.

 

Про це йдеться у заяві, опублікованій на офіційній сторінці зовнішньополітичного відомства.

 

"Прикро, що українську тематику вкотре використовують у внутрішній політиці в Польщі, а трагічні сторінки спільного історичного минулого продовжують політизувати. Категорично не сприймаємо чергової спроби нав’язати однобічне трактування історичних подій, у т.ч. некоректного використання в офіційному документі Республіки Польща назви частини території сучасної України", – ідеться у заяві МЗС.

 

"Хотіли б нагадати авторам проекту цього законодавчого акта, що українці, як і поляки, зазнали надзвичайно великих страждань від тоталітарних режимів в роки Другої світової війни, а також самовіддано боролися за свободу своєї Батьківщини. У цьому контексті надзвичайну стурбованість викликає намір зобразити українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів Третього Рейху»", – обурилися в зовнішньополітичному відомстві.

 

Міністерство закордонних справ розраховує, що Сенат, який має незабаром розглянути законопроект, "виявить політичну мудрість стосовно питань, які можуть негативно вплинути на розвиток двосторонніх відносин".

 

"Усвідомлюючи чутливість проблематики історичної пам’яті у житті українського та польського народів, закликаємо польську сторону до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку українсько-польських відносин", – закликали у МЗС.

 

Як писав Z, польський Сейм прийняв закон про заборону пропаґанди та кримінальну відповідальність за "бандерівську ідеологію".

 

Поправки вводять штраф або ув’язнення строком до трьох років за "заперечення злочинів українських націоналістів".

 

Також, згідно зі змінами, "хто публічно і всупереч фактам приписує польському народові і польській державі відповідальність за злочини, вчинені в Третьому Рейху або інші злочини проти людяності", підлягатимуть подібному покаранню. Що цікаво, нові правила стосуються як польських громадян, так і іноземців, "незалежно від законів, що діють у місці, де вчинено злочин".

 

Згідно з поправкою до закону про Інститут національної пам’яті, злочинами українських націоналістів є "дії, вчинені українськими націоналістами у 1925–1950 роках із застосуванням насильства, тероризму або інших форм порушень прав людини щодо окремих осіб або груп людей".

 

29.01.2018