Чекісти й негромадяни не отримають статусу ветеранів ІІ Світової війни.

Про це говориться у відповідному законі Латвійської Республіки, який щойно набув сили.

 

 

Президент Латвії Раймондс Вейоніс ( Raimonds Vējonis) підписав у четвер, 4 січня, закон про статус учасника Другої світової війни. Латвійський Сейм ухвалив його в остаточному читанні ще 21 грудня 2017. Про це повідомив інформаційний портал Delfi.

 

Статус учасника Другої світової війни надаватимуть громадянам Латвії, котрі воювали в регулярних військових частинах як проти нацистської Німеччини, так і проти СРСР. На негромадян закон не поширюється.

 

Учасниками Другої світової війни визнають громадян Латвії, котрі були такими на момент 17 червня 1940 року, і постійних мешканців Латвії, котрі легально в'їхали в країну до цієї дати. Ця норма не поширюється на осіб, котрі прибули до Латвії за так званим договором про військові бази від 5 жовтня 1939 року, і на членів їхніх родин.

 

Учасниками Другої світової війни не будуть визнані також члени Націонал-соціалістичної партії Німеччини і її воєнізованих структур, співробітники таємної поліції і служб безпеки цього режиму. Цей статус не буде надано також співробітникам КДБ СРСР або ЛССР, за винятком співробітників їхніх фінансових і адміністративно-господарських структурних підрозділів. Статус учасника Другої світової війни не будуть присвоювати особам, засудженим за злочини проти людства та інші аналогічні злочини.

 

Учасникам Другої світової війни планують видавати свідоцтво встановленого зразка і пам'ятний нагрудний знак. Органи самоврядування матимуть право вирішувати питання про надання соціальних гарантій учасникам Другої світової війни і в рамках своїх бюджетів виділяти їм допомоги, пільги зі сплати муніципальних зборів або в отриманні послуг.

 

Своє обурення законом висловили представники російськомовного населення Латвії. Парламентська фракція партії «Согласие», котра репрезентує їхні інтереси, вимагала від президента, аби той не підписував документа. Як зазначає в листі президентові голова фракції Яніс Урбанович, ухвалений Сеймом закон встановлює, що статус учасника Другої світової війни присвоюють тільки частині громадян Латвії – залежно від виду і часу отримання громадянства. «Таким чином, громадяни, котрі стали такими в порядку натуралізації, поставлені в становище громадян другого сорту. Згідно зі законом, учасниками Другої світової війни не можуть бути визнані також латвійські негромадяни. Тим самим кричущим чином послаблюється статус негромадянина як особи, котра приналежить до Латвії, і закон позбавляє можливості отримати статус учасника Другої світової війни найбільшу частину ветеранів Червоної армії», – обурюється Урбанович.

04.01.2018