Лист екс-президента Віктора Януковича до президента РФ Володимира Путіна з вимогою ввести війська в Україну оприлюднювався для того, щоб "легітимізувати" вторгнення військ РФ на територію України.
Таку думку під час свідчень на суді у справі за обвинуваченням Януковича у державній зраді висловив екс-прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, повідомляє аґенція "Укрінформ".
"Це була дуже підготовлена операція керівництва РФ щодо вторгнення в Україну. Російське керівництво знає, що таке міжнародне право і що таке відповідальність, в тому числі в Гаазькому трибуналі. Тому така заява для російського керівництва слугувала основою "легітимізації" вторгнення на територію України", – сказав Яценюк.
На його переконання, цим листом, який підписав Янукович, керівництво РФ хотіло ввести в оману світове співтовариство, яке у перші дні окупації Криму ще не розуміло, що ж там відбувається.
Екс-прем'єр також заперечив аргумент, ніби слова Януковича могли бути виправдані тим, що напередодні керівництво Української держави вирішило привести свої Збройні сили у повну бойову готовність.
Яценюк зазначив, що рішення про бойову готовність ухвалювали у зв'язку з початком російської агресії проти України на засіданні РНБО.
"Дійсно, 28 лютого 2014 року було скликано засідання РНБО. Це засідання було пов'язане з початком російської військової агресії проти України. На цьому засіданні були заслухані доповіді керівництва СБУ, МВС, Міноборони, служби зовнішньої розвідки та інших силових структур. В результаті цього засідання було прийнято наступне рішення: привести у повну бойову готовність усі Збройні сили України", – сказав Яценюк.
Він зазначив, що внаслідок "політики підриву нацбезпеки країни, яка проводилася Януковичем та його адміністрацією", Збройні сили були повністю небоєздатні, "починаючи з відсутності пального і акумуляторів, закінчуючи відсутністю підготовлених Збройних сил, які здатні були б дати відсіч російській військовій агресії".
"Було прийняте невідкладне рішення привести всі війська у повну бойову готовність і дати можливість уточнити всі військові плани, тому що на той час варіант війни між Україною і Росією тодішнім керівництвом не розглядався, тож були повністю і цілком відсутні будь-які військові плани на випадок російської військової агресії проти України. Також було дане доручення Кабміну забезпечити фінансування... На той момент, коли я став прем'єром країни, на рахунках держави було всього-на-всього 107 тисяч гривень... Моє завдання як прем'єра було невідкладно віднайти гроші для того, щоб профінансувати пальне, акумулятори, військове навчання. В результаті цього було прийняте рішення одноголосно, і ЗСУ були приведені у повну бойову готовність", – додав Яценюк.
Яценюк розповів, що він востаннє спілкувався з Януковичем 22 лютого 2014 року, це була телефонна розмова.
"Я особисто розмовляв з Віктором Януковичем з приводу його подальших дій з врегулювання ситуації, яка склалася", – зазначив Яценюк. З його слів, у зовнішній політиці дії Януковича були спрямовані на те, щоб "реалізувати зовнішню політику РФ".
Яценюк також розповів, що колишній Віктор Янукович за час президентства уклав півсотні угод на користь Російської Федерації. "Як правило, ці документи були спрямовані на те, щоб Росія мала якомога більший економічний і безпековий вплив на українську державу", – сказав він.
На думку колишнього прем'єра, ухвалення Харківських угод між Україною і РФ про продовження терміну перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року стало своєрідною легітимізацією перебування російських військ і створило передумови для російської агресії на початку 2014 року.
Яценюк під час свого виступу у суді наголосив, що період президентства Януковича характерний "неймовірним проникненням спецслужб РФ до українських спецслужб". Зокрема, керівниками СБУ та Міноборони за часів Януковича були саме громадяни Росії.
11.12.2017