ВР схвалила закон проти домашнього насильства.

 

Верховна Рада ухвалила закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству", передбачивши створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

 

За ухвалення законопроекту №5294 проголосувало 237 депутатів, повідомляє "Укрінформ"

 

При розгляді законопроекту депутати не підтримали низки поправок щодо згадування у тексті законопроекту словосполучення "гендерно зумовлені стереотипи". Відповідно, законопроект був проголосований у редакції комітету, де словосполучення з поняттям "гендер" змінювали іншими формулюваннями, зокрема "насильство за ознакою статі".

 

Низка депутатів наголошували на тому, що поняття "гендер" слід вводити до законопроекту, оскільки Україна не зможе ратифікувати Стамбульської конвенції, а ухвалення зазначеного законопроекту не вважатимуть імплементацією положень цієї конвенції.

 

"Наші міжнародні партнери наполягають на тому, що ті позиції, які закріплені в українському законодавстві, мають бути і в законах, які йдуть під ратифікацію Стамбульської конвенції. Просимо підтримати", – зазначила, зокрема, перша заступниця голови парламенту Ірина Геращенко під час обговорення законопроекту. 

 

Рада встановила, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, котрий реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, належить забезпечення створення та функціонування Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, здійснення повноважень держателя цього реєстру.

 

До реєстру вносять відомості окремо за кожним випадком насильства про: особу, яка повідомила про вчинення насильства, постраждалу особу, кривдника, інформацію про випадок домашнього насильства, потреби постраждалого, вичерпний перелік заходів, що застосовували при виявленні і реагуванні на випадок насильства. Відомості про кривдника вносять до реєстру при наявності обґрунтованої підозри вчинення ним насильства, зокрема після підтвердження такого факту шляхом проведення перевірки відповідної інформації згідно з порядком взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та/або порядком взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

 

Окрім того, законом передбачено функціонування call-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, який має утворити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, та який належить до сфери його управління і діє на основі положення, затвердженого цим органом.

 

Народна депутатка Світлана Заліщук назвала голосування у ВР "черговим розчаруванням".

 

"Рада проголосувала за закон про запобігання та протидію домашньому насильству. Але! Попередньо прибравши усі норми, пов’язані з насиллям через сексуальну орієнтацією та зумовленим гендерними особливостями", – прокоментувала Заліщук на своїй сторінці у Facebook.

 

З її слів, Рада Європи не визнає ратифікації Стамбульської конвенції Україною "в такому ампутованому вигляді".

 

"Внесені зміни спотворюють суть Стамбульської конвенції, яка мала би боротися проти будь-якої дискримінації. Натомість голосування в парламенті продемонструвало, що дискримінація в Україні – це частина політичного мислення, частина політичної культури. Ми продовжуємо ділити людей на рівних і рівніших. І, на превеликий жаль, частина депутатів очолює цю ідеологію", – прокоментувала пані Світлана.

 

07.12.2017