Київський патріархат погодиться перейти на "григоріанське" Різдво, "якщо народ готовий".

 

Українська православна церква Київського патріархату погодиться перейти на святкування Різдва 25 грудня, за григоріанським календарем, якщо “цього захоче народ”.

 

 

Про це заявив предстоятель УПЦ КП патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, повідомляє аґенція УНІАН.

 

Він зазначив, що прийняття Верховною Радою закону про встановлення 25 грудня офіційним святковим днем для відзначення Різдва не стосується українських православних церков, "тому для нас цей закон байдужий – є він чи немає".

 

"Ми святкували і будемо святкувати Різдво Христове 25 грудня, але за старим стилем, тому що цього хоче народ. Хоча переважна більшість православних Церков святкують за новим стилем", – зазначив Філарет.

 

"Якщо народ готовий перейти на новий стиль у церковних святах, то ми перейдемо. А якщо народ не хоче, то не будемо цього робити", – додав предстоятель УПЦ КП.

 

Читайте також: Різдво у новому стилі

 

Нагадаємо, Верховна Рада 16 листопада прийняла зміни до Кодексу законів про працю, котрими затвердила 25 грудня святковим днем. Згідно з законом, в Україні буде дві офіційні дати для відзначення Різдва – за григоріанським та юліанським стилями.

 

Директор Департаменту у справах релігій Андрій Юраш запропонував українським церквам почати діалог про повноцінний перехід на григоріанський календар.

 

"Треба реально дивитися на речі. Навіть серед сучасних православних Церков, які функціонують у рамках православної ойкумени і є взаємновизнаними, лише 5 із 14-ти залишаються при старому календарі. Решта православних святкують згідно з григоріанським календарем", – заявив Юраш у інтерв'ю Z.

 

"Якщо подивимося, які Церкви дотримують юліанського календаря, то побачимо, що це або маргінальні Церкви, або ж явні сателіти Московського патріархату: це є сербська Церква, яка, як і Сербія, перебуває в певній ідеологічній залежності від Московського патріархату; це є грузинська Церква, дуже маленька, дуже консервативна і, як би парадоксально не виглядало з огляду на конфлікт між Росією та Грузією, також залежна від Москви (відомо, що патріарх Ілія – чи не єдиний діяч із Грузії, який їздив до Москви і провадив переговори у 2008 році); Єрусалимська Церква – найменша; і, на превеликий жаль, та Церква, яка вже перебувала на григоріанському календарі, але повернулася до юліанського стилю – Польська автокефальна православна церква, яка теж перебуває під дуже потужним російським впливом і дотримується російських моделей функціонування. Ну і, власне, п’ята Церква – це Московський патріархат, для якого відстоювання своєї дати стало частиною власної ідеологічної платформи, елементом глобальної концепції протистояння західним силам і католицькій Церкві, як це багатьом уявляється", – конкретизував директор департаменту.

 

Читайте також: Карфаген старого стилю

 

"Нашим українським громадянам, які так завзято відстоюють традицію юліанського відзначення, треба розуміти, що наполягання на юліанському календарі – це також своєрідна прихована форма ментальної залежності від російської традиції", – звернув увагу пан Юраш.

 

04.12.2017