Парламент схвалив пенсійну реформу.

 

Верховна Рада прийняла пенсійну реформу, котра передбачає механізм "осучаснення" пенсій із жовтня і підвищення мінімального страхового стажу для виходу на пенсію з 15 до 25 років із 1 січня 2018 року.

 

Як повідомляє аґенція "Інтерфакс-Україна", за ухвалення законопроекту №6614 в цілому на засіданні парламенту у вівторок проголосувало 288 народних депутатів.

 

Реформа передбачає осучаснення пенсій шляхом перерахунку з 1 жовтня 2017 року з використанням єдиного показника середньої зарплати, який застосовують для призначення пенсії в 2017 році в сумі, зі слів міністра соціальної політики Андрія Реви, 3 тис. 764,4 грн із коефіцієнтом вартості року страхового стажу у розмірі 1 (сьогодні – 1,35).

 

Закон передбачає збільшення максимальної суми, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ), до 15 мінімальних заробітних плат (сьогодні – 48 тис. грн). При цім розмір ставки ЄСВ не змінюватиметься.

 

Під час призначення пенсій у 2018 році коефіцієнт вартості року страхового стажу становитиме 1, використовуватиметься показник середньої зарплати за два останні роки, а з 2019 року – показник середньої заробітної плати за три останні роки.

 

Також передбачено відновити з 1 жовтня 2017 року виплати пенсій пенсіонерам, які працюють, у повному розмірі.

 

Із 1 січня 2018 року право на пенсію за віком у 60 років матимуть ті громадяни, у яких є 25 років страхового стажу. Мінімальний страховий стаж щорічно збільшуватиметься на 1 рік, доки сягне 35 років у 2028 році.

 

У 63 роки на пенсію можуть виходити ті особи, які мають 15 років страхового стажу на 1 січня 2018 року, і водночас не мають 25 років (також протягом десяти років збільшуватиметься на один рік щорічно).

 

Із 2018 року в 65 років вийти на пенсію зможуть ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть від 15 до 16 років страхового стажу.

 

Особам, у яких не буде 15 років страхового стажу, призначатимуть державну соціальну допомогу після досягнення 65 років.

 

Закон передбачає введення з 1 січня 2019 року накопичувальної системи загальнообов'язкового пенсійного страхування. Не брати участі в накопичувальній системі можуть застраховані особи, яким на 1 січня 2019 року залишилося менш ніж десять років до досягнення пенсійного віку.

 

Кабінету Міністрів доручили до 1 липня 2018 року забезпечити створення інституційних компонентів функціонування накопичувальної системи пенсійного страхування.

 

У 2019-2020 роках індексацію здійснюватимуть за окремим рішенням парламенту. Щорічно з 2021 року відбуватиметься автоматична індексація пенсій шляхом підвищення показника середньої зарплати, з якої розраховують пенсію на 50% зростання зарплати за попередні три роки і на 50% зростання індексу споживчих цін за минулий рік.

 

Крім того, пропонують ліквідувати пенсії за вислугу років, залишивши пільговий вихід на пенсію лише для деяких категорій населення, зокрема: працівників зі шкідливими та важкими умовами праці, людей з інвалідністю, матерів, які виховали п’ятьох та більше дітей, та інвалідів з дитинства (у 50 років); військовиків – учасників бойових дій (55 років за 25 років стажу).

 

Максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (з урахуванням надбавок), не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.

 

Тимчасово, до 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, окрім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 грн.

 

ВР доручила Кабміну до 1 листопада підготувати окремий законопроект про перерахунок пенсій військовикам і протягом шести місяців підготувати окремий закон про введення професійної пенсійної системи та забезпечити проведення аудиту Пенсійного фонду.

 

03.10.2017