Угорщина назвала новий закон про освіту "ножем у спину".

 

МЗС Угорщини розкритикувало ухвалений Верховною Радою закон про освіту, наголошуючи, що він порушує права угорської меншини.

 

Про це йдеться у заяві міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто, котру цитує "Європейська правда".

 

"Україна встромила Угорщині ножа в спину, внісши зміни в закон про освіту, який сильно порушує права угорської меншини", – заявив Сіярто, відзначивши, що Угорщина вважає закон ганебним.

 

"Ганебно, що країна, яка прагне розвивати дедалі тісніші відносини з Європейським Союзом, схвалила рішення, що є у повній опозиції до європейських цінностей. Це неприпустимо, що Україна позбавила угорців їх права навчатися рідною мовою в школах і університетах, і залишила їм таку можливість тільки в дитячих садах і початкових школах", – сказав Сіярто.

 

МЗС Угорщини наполягає, що законодавчі зміни ставлять під загрозу функціонування більшості шкіл в Закарпатті та порушують права 150 тисяч угорців, що проживають в Україні. Уряд погрожує активізуватися на всіх можливих європейських форумах, щоб нові правила не набули чинності, додав Сіярто.  

 

Міністр вважає це рішення особливо дошкульним, враховуючи той факт, що в останні місяці Будапешт кілька разів брався роз'яснювати офіційному Києву, що заплановані зміни є порушенням угорських інтересів. "Це було зроблено незважаючи на те, що в останні роки Угорщина надала Україні кілька форм допомоги, які мають фундаментальне значення в зв'язку з процесом європейської інтеграції, а також соціальної і безпекової ситуації в Україні", – образився голова угорського МЗС.

 

Закон про освіту, ухвалений 5 вересня у Верховній Раді, передбачає поступове звуження викладання рідними мовами у школах національних меншин на користь державної мови, від початкових класів до старших.

 

Міністр освіти Лілія Гриневич назвала мовне питання в законопроекті найбільш конфліктним на етапі його підготовки.

 

Напередодні з критикою закону виступили МЗС Румунії та румунська спільнота Чернівеччини.

 

08.09.2017