Росія звинуватила Ізраїль в «історичній зраді» за позицію щодо проекту «Собібор».

 

Мовиться про реконструкцію музею місця пам'яті «Собібор», побудованого на місці нацистського концтабору на території Польщі, до якої не допустили представників Москви. 

 

 

Реконструкцію музею проводять з ініціативи Польщі, Ізраїлю, Нідерландів та Словаччини. 2013 року представники тодішнього польського уряду запросили до участі і Росію. Проте з приходом до влади консервативної партії «Право і Справедливість», зі зміною уряду та президента Варшава вирішила скоригувати й свою позицію щодо проекту «Собібор». Запрошення для Москви було відкликане.

 

На обурливі заяви Кремля польський міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський відповів: «“Собібор” – це міжнародне питання. Воно залежить не тільки від Польщі, тому що є міжнародний комітет, який управляє “Собібором”, і це не тільки відповідальність Польщі. Так що Росії треба запитати всі інші країни, які займаються “Собібором”».

 

Ващиковський не вказав конкретної причини відмови Москві, проте можна зробити відповідний висновок зі заяви польського Інституту національної пам'яті, який звинуватив Росію у фальсифікації історії Другої світової війни.

 

Відомо, що представники російського уряду, відтак, почали активно тиснути на Ізраїль, щоб той посприяв відновленню чинності запрошення. Утім успіху ці дії не принесли. На проведеному 12-13 червня 2017 року засіданні Міжнародного керівного комітету проекту було вирішено «продовжувати співпрацю в колишньому складі, який існує упродовж кількох років». Тобто без участі Росії.

 

Найбільше Москву обурило те, що за відмову від її участі в проекті проголосував і представник Ізраїлю. Офіційна речниця МЗС Росії Марія Захарова виступила на прес-конференції з цього приводу з такою заявою:

 

 «Я не можу сказати, що розумію позицію низки європейських країн... Я можу взяти до уваги ті настрої, ті політичні баталії, які там ведуться навколо історичної пам'яті і так далі, але я категорично відмовляюся розуміти позицію Ізраїлю. Викликає подив, нерозуміння, здивування те, з якою легкістю наші нереалізовані партнери з проекту – Нідерланди, Словаччина і Ізраїль, підкреслюю, Ізраїль – змінили свою позицію щодо російської участі. Для мене як людини позиція цієї держави з цього питання є абсолютно неприйнятною, і я вважаю, що вона межує зі зрадою, історичною зрадою», - цитує її слова видання «Ведомости».

 

 На день раніше до Міністерства закордонних справ РФ викликали амбасадорів Польщі, Нідерландів, Словаччини та Ізраїлю, аби ті пояснили позиції своїх держав, які вирішили не допускати Росію до оновлення музею в Польщі. 

 

19.08.2017