Криптовалютна булька

Біткоїн як фінансова піраміда: як закінчиться майнінгова лихоманка

 

 

Розвиток криптовалют увійшов, виглядає, у стадію бульбашки. Для тих, хто інвестує гроші і зусилля нині, основний виграш буде складатися з вкладень грошей і зусиль тих, хто прийде завтра. А завтрашні будуть сподіватися на те, що їх вкладення будуть винагороджені грішми і зусиллями тих, хто прийде післязавтра. Зрозуміло, що така піраміда не може працювати вічно, і в якийсь момент – через півроку, як у випадку МММ в Росії, або через 40 років, як у випадку інвестфонду Бернарда Медоффа в США, – наступні, що прийшли на ринок, оплатять інвестиції попередніх, не отримавши нічого натомість.

 

Ознаки бульбашки поки що в основному непрямі. Цього літа вже писали і про продаж зроблених під ключ ферм для майнінгу – наборів для видобутку біткоїнів та інших криптовалют, і дефіцит на ринку відеокарт персональних комп'ютерів, ключового обладнання в цьому видобутку. Те, що в цю діяльність починають залучатися широкі верстви населення, – ще одна ознака. Звичайно, як у будь-якій піраміді, знайдуться люди, які виграють, – ті, хто взяв участь достатньо рано і здецидовано позбувся активів до того, як вони впадуть в ціні.

 

В криптовалют, таких як біткоїн, є важлива перевага перед звичайними валютами – в них нема єдиного емісійного центру, місця, де можуть довільно збільшити кількість валюти в обігу. Чому у всьому світі довіряють долару (чи євро або швейцарському франку)? Бо людина, що зберігає вдома або в банку долари, вірить, що американський (європейський, швейцарський) уряд не вирішить несподівано надрукувати ще доларів. А також ця людина знає, що в це вірять ще сотні мільйонів людей у світі. Формально грошову політику визначає центральний банк, керівництво якого призначає президент за згодою парламенту, але віра в стабільність валют визначається вірою у стабільність політичної системи в цілому. У випадку біткоїна такої проблеми нема – всім відомий алгоритм гарантує, що «додаткова емісія» неможлива. В іншому біткоїн мало чим відрізняється від валют Японії, Великобританії або Швейцарії – його цінність визначається тим, яка кількість людей його використовує. Поки ця кількість зростає, цінність збільшується, але важко уявити, що вона колись перевищить кількість, наприклад, швейцарських франків, які практично для всіх людей у світі не є інвестиційним активом.

 

Це не означає, що я проти біткоїнів. Чудова ідея, оригінальний алгоритм, а в розвитку приватних валют немає нічого злого. Що більше надійних валют, то краще. Якщо комусь майнінг біткоїнів замінює гру на комп'ютері або відеоприставці – це можна тільки вітати. Але якщо хтось продає машину або закладає квартиру, щоб вкласти все в майнінг криптовалют, – це помилка. Такою людиною рухає не розрахунок, а той самий нездоровий азарт, яким живилися всі фінансові піраміди – від «тюльпаноманії» середини XVII ст. до наших днів.

 

Автор – професор Чиказького університету і НДУ «Вища школа економіки»

 


 


Константин Сонин
Криптовалютный пузырь
Ведомости, 31.07.2017
Переклад О.Д.

 

02.08.2017