Хто вбив Лору Пальмер?

 

Це питання на початку 90-х років ставив собі світ. Відповідь шукав спеціальний агент ФБР Дейл Купер (Кайл Маклаклен).

 

До Твін Піксу на кордоні з Канадою він прибув 24 січня 1989 р. об 11:30. Згадує, що ніколи не бачив стільки дерев. "Перефразовуючи В. К. Філдса: волів би бути тут, аніж у Філадельфії", — говорив він у першій із численних нотаток, які робив під час слідства. Адресував їх асистентці Даяні, якої, однак, ми ніколи в серіалі Девіда Лінча "Містечко Твін Пікс" не бачили. З першої ж нотатки ми дізнаємося, що температура того дня сягала близько 54° Фаренґейта (12° Цельсія), за лічильником Купер мав 79 тис. 345 миль, а показник пального вказував на наявність запасу. Ланч за ціною 6 доларів 31 цент він спожив у ресторані Lamplighter Inn, де, крім канапки з тунцем, їв також пляцок із вишнями.

 

Ці пересичено рясні деталями монологи були одними зі специфічних ознак Купера. До інших належало нетривіальне почуття гумору, просто дитячий ентузіазм щодо цілком звичайних речей, як, наприклад, монументальні дугласії в околицях містечка. І, очевидно, вишневий пляцок та "холєрно добре горня чорної як безмісячна ніч кави", якою був узалежнений.

 

Як на аґента ФБР, Купер мав неординарні методи провадження слідства. У другій серії першого сезону він казав виписати на дошці прізвища всіх підозрюваних. Потім виголосив коротку лекцію на тему сучасної історії Тибету і містичного сну, в якому осягнув просвітлення, що відкрило перед ним таємниці певної методи слідства. У чому вона полягала? Шериф читав прізвища зі списку, Купер кидав каменем у пляшку на віддалі кількох метрів. Прізвище, на якому мав її розбити, мусило належати вбивці. Чи ж належало?

 

Після понад 25 років із часу прем'єри вже не є таємницею, що саме в цьому випадку інтуїція Купера підвела. Але решту його снів були ключовими для розв'язку не тільки справи вбивства Лори Пальмер, а й відкриття зловорожих, надприродних сил, які правили Твін Піксом. Серіал закінчився, коли одна з таких істот — убивця БОБ — обплутала тіло Купера і ув'язнила його свідомість в іншому вимірі, званому Чорною Хатою. Коли сьогодні режисер Давид Лінч, сценарист Марк Фрост і Кайл Маклаклен повертаються до "Твін Піксу", то починають нову історію аґента Купера саме там. Перші серії вказують на те, що буде вона ще дивнішою, аніж попередня.

 

"Twin Peaks": повернення у великому стилі?

 

Фани чекали на повернення "Твін Піксу" понад 25 років. Термін визначила сама Лора Пальмер в останній серії другого сезону серіалу: "Вітаю, агенте Купере. Побачимося знову через 25 років".

 

Від цієї сцени починається найновіша сцена "Твін Піксу". Потім ми оглядаємо мальовничі кадри оповитого туманом містечка і деяких знаних із попередніх сезонів місцин. Тривожна музика супроводжує архівні кадри школи в день смерті Лори та її знамениту знимку, виставлену на шкільному стенді. Камера робить драматичний наїзд на усміхнене обличчя підлітка, а за мить з'являється традиційний, окреслений яскравою зеленню, напис: "Твін Пікс ".

 

Так вітають нові титри — замість роботи машин із тартака класичну музику Анджело Бадаламенті супроводжують аерокадри лісів поблизу і водопаду. Вистачає двох перших звуків твору, щоби ми відчули себе як удома, а ілюзію повернення до початку 90-х років руйнує хіба що HD-якість.

 

Отже, перше враження є дуже позитивним, але відразу повертаються побоювання, з якими ми жили з моменту, коли Лінч підтвердив, що серіал повернеться на екрани. Бо після більш як чверті віку можна було сподіватися абсолютно всього.

 

Частина фанів ставила на те, що  канал Showtime змусить творців створити серіал, який буде напряму відсилати нас до знаменито згадуваного першого сезону "Твін Піксу", вимережуючи нові сцени явними посиланнями і цитатами. І все для того, щоби фани відчули себе як удома, а нова публіка могла без проблем освоїтися в ускладненій міфології серіалу.

 

Такий підхід був би зрозумілим — тепер у поп-культурі нас заливають жируючими на ностальгії глядачів рімейками та новими версіями класичних творів. А важко знайти культовіший бренд, аніж "Твін Пікс". Злі передчуття посилило дуже невдале повернення іншої класики серіалів — "Секретних матеріалів" (The X-Files).

 

Чи побоювання виявилися слушними? Після двох серій нового "Твін Піксу" можу сміливо сказати, що ні. Хоча, безсумнівно, серіал отримає свої крайні оцінки. Бо творці вирішили не йти на жодні компроміси. У новій версії вони сповна признаються як до всього другого сезону, так і до фільму "Твін Пікс: Вогонь, іди зі мною". Цей приквел дістав прихильність фанів через багато років після прем'єри, бо в 1992 р. під час показу в Каннах був освистаний.

 

Фабулярно третій сезон починається точно там, де й мав би. Ми бачимо ті самі місця, які — попри те, що старші на 25 років, — здаються майже незміненими. Творці немов консервували їх увесь цей час у великому басейні формаліну. Актори, що повертаються у старих ролях, хоча вже й тоді не були підлітками, тримаються добре, і на екрані відчутно фрайду, яку мусіли дістати, знову влазячи у шкіру героїв. Бачимо частину старої команди офісу шерифа, є жінка з поліном і доктор Джакобі. Ну і аґент Купер у новій версії. Старим фанам досить тільки кинути погляд, аби зрозуміти, що з ним робилося протягом усіх цих років.

 

Ніяк не випадає писати про саму фабулу. З одного боку, аби нікому не зіпсути забави, а з іншого — бо це просто неможливо. Аж до болю по-лінчевськи. Більшість часу ми ні на йоту не розуміємо, про що йдеться в цій сцені, але все одно не можемо відірватися від екрана. Силу великого режисера відчутно у протяжних кадрах, у роботі камери і всюдисущих тривожних звуках.

 

Замість того, щоби ставити на нові досягнення техніки, частини спецефектів творці досягають дуже старими фокусами. Деінде вони би здавалися застарілими, але тут пасують як улиті. Тривожно, моментами направду страшно — але тільки через те, щоб у наступній сцені Лінч не полишив гротеску з комічною приземленістю.

 


Radosław Czyż
Kto zabił Laurę Palmer?
„Twin Peaks”: powrót w wielkim stylu?
Gazeta Wyborcza. 23.05.2017
Переклад О.Д.

23.05.2017