НАБУ протестує проти спроби парламенту заблокувати роботу бюро.

 

Національне антикорупційне бюро України закликає депутатів Верховної Ради не підтримувати законопроекту № 6220, котрий може заблокувати розслідування правоохоронних органів, у тім числі самого НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

 

Про це йдеться у заяві, поширеній на офіційній сторінці НАБУ.

 

Ідеться про законопроект № 6220 "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження", ухвалення котрого, на погляд бюро, "може перекреслити найвагоміші здобутки правоохоронної системи України впродовж останніх років, зокрема і досягнення новостворених антикорупційних органів".

 

"Національне антикорупційне бюро закликає народних депутатів не допустити ухвалення законопроекту № 6220 в чинній редакції та відхилити його як такий, що не спрямований на забезпечення суспільних та державних інтересів, ефективної боротьби з корупцією в країні. Бюро вбачає у проекті закону суттєві корупційні ризики, які у разі його ухвалення можуть створити необмежене поле для зловживань працівниками правоохоронних органів із метою сприяння правопорушникам в ухиленні від кримінальної відповідальності за скоєні злочини", – йдеться у заяві.

 

13 квітня парламент схвалив проект закону № 6220 у першому читанні. Документ передбачає автоматичне закриття кримінальних проваджень у разі існування не скасованої постанови слідчого, прокурора про їхнє закриття. Також законопроект передбачає, що до ЄРДР не вноситимуть відомостей про обставини, котрі можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, щодо яких прийнято рішення про закриття кримінального провадження або існує вирок суду, який набув законної сили.

 

"Так, наприклад, за умови ухвалення парламентом та набуття чинності згаданого закону НАБУ буде змушене припинити розслідування всіх епізодів злочинної діяльності, щодо яких існують або будуть винесені в майбутньому постанови слідчих будь-якого з наразі недореформованих правоохоронних органів про закриття проваджень. Крім того, ухвалення цього закону дасть іншим правоохоронним органам можливість для маніпуляцій із поточними розслідуваннями своїх колег. Достатньо буде зареєструвати провадження за фактами, які вже розслідують або навіть ще не розслідують, закрити його – і таким чином заблокувати будь-які подальші слідчі та процесуальні дії. До того ж ухвалення цього законопроекту в запропонованій редакції унеможливить реєстрацію нових кримінальних проваджень стосовно деяких епізодів корупційної діяльності чиновників, щодо яких такі провадження раніше були незаконно закриті", – арґументує НАБУ.

 

Як приклад бюро наводить історію кримінального провадження за фактами замаху на розтрату "кіотських коштів", справи депутата Олександра Онищенка та голови Державної фіскальної служби Романа Насірова: було встановлено, що аналогічні справи розслідують слідчі підрозділи інших правоохоронних органів, тож прийняття постанови про закриття будь-яким із цих органів фактично унеможливило би подальше розслідування.

 

Згідно з підрахунками НАБУ, наразі детективи здійснюють досудове розслідування у майже десяти кримінальних провадженнях, які раніше були закриті іншими правоохоронними органами. Під час розслідування цих справ Національним бюро повідомлено про підозру у вчиненні злочинів 13 особам, щодо 4 осіб обвинувальні акти скеровано до суду, а двох уже засуджено.

 

12.05.2017