МОЗ зареєструвало у Верховній Раді 4 законопроекти для реформування медицини, – Уляна Супрун.

 

Наразі МОЗ підготувало чотири законопроекти для розгляду Верховною Радою, що вже перебувають на розгляді у профільних комітетах, розповіла нині у Львові виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, пише Дивись.Інфо.

 

Називається цей документ законом «Про державні фінансові гарантії щодо надання медичних послуг і лікарських засобів». Йдеться про пакет із чотирьох законопроектів: «Про державні фінансові гарантії», «Про додаткові гарантії для бійців АТО», «Зміни до бюджетного кодексу» і «Зміни до Закону "Про публічні закупівлі"».

 

«Цей закон прописаний так, щоб ми могли надавати державні гарантії фінансові для наших громадян, але ми можемо додавати додаткові фінансові гарантії з часом. Перед нами стояло питання, як ми можемо забезпечити громадянам реальний фінансовий захист, щоби люди не мали страху перед тим, що якщо вони захворіють, то будуть фінансово зруйновані.

 

На жаль, в Україні більшість медичних послуг не мають стандартизації. І в одному місті можуть бути гарно надані послуги, а в інших містах – не так якісно. Як ці закони міняють систему фінансування? Ми будемо фіксувати розподіл відповідальності між державою, громадою (місцевою владою) і між громадянином, бо він також має відповідальність виконувати приписи лікаря та щодо фінансів. Кожного року ми будемо через кабмін подавати Державний гарантований пакет медичних послуг та ліків.

 

Це фіксує обсяг забезпечення державних гарантів: первинна допомога, екстрена медична допомога і паліативна допомога  будуть на 100% оплачені державними гарантіями. Ми вже подали перелік, які послуги відбуватимуться на цьому рівні в первинній ланці, на екстреній допомозі; зараз розробляється, які послуги будуть надані на паліативній допомозі», – розповіла Уляна Супрун..

 

Також у реформі, за словами міністра, передбачений перехід на міжнародно визнані протоколи лікування.

 

«50% українських протоколів вже є по міжнародних стандартах, вони не відрізняються. Але ідея така, що ми будемо визнавати джерело таких протоколів; бо забирає вісім місяців, щоби пройти процес підтвердження міжнародних протоколів в Україні – це не лише переклад з іншої мови, це і Державний експертний центр НАН Медичних наук, це роботодавці, це Держспецзв’язок (не знаю, чому вони мають це дивитись), це експертні групи, круглі столи, колегії міністерства. Це дуже довгий процес, щоби сказати: "Так! Протоколи, які використовуються по всьому світу, можуть використовуватись і в Україні". Це насправді непотрібно. Так само ми зараз визнаємо ліки, які були уже зареєстровані в Європі, в Штатах, в Канаді… Вони вже провели всю роботу, аби визнати їх – ми можемо лише прийняти джерело», – розповіла Уляна Супрун.

 

Уляна Супрун також розповіла, яким саме способом буде фінансуватися медицина.

 

«Створюємо новий центральний орган виконавчої влади, окремий – так само, як зараз є НАБУ, який не буде залежний від МОЗ і розпоряджатиметься коштами, які є зараз в субвенції. Національна служба здоров’я України – що базується на моделі, яка існує у Великій Британії, Іспанії, Норвегії й інших країнах, вона там дуже гарно працює і її нам рекомендували всі міжнародні експерти, які були в Україні.

 

Ця система є найбільш справедлива для нас, ми зараз економічно не спроможні оплачувати додаткові податки чи не можемо витягати з кишені кошти й оплачувати приватну страховку. Треба взяти ті кошти, що ми вже вклали в бюджет через наші податки, і їх краще і ефективніше використовувати. Як це назвати – страхування чи не страхування, деякі експерти кажуть, що це щось інше. В Британії це є National health insurance – і це та сама програма. Можна називати як завгодно – це справедливий спосіб використання наших податків, які вже взяли у нас. Наші найближчі соратники в цьому проекті – Міністерство фінансів, бо вони кажуть, що нарешті зрозуміють, куди йдуть ці всі кошти, котрі вони передають на медичну субвенцію, бо ніхто не може цього сказати. А ми зможемо, коли слідкуватимемо за кожною копійкою, скерованою на медицину», – пояснила Уляна Супрун.

24.04.2017