Казахську мову переведуть на латинку.

Із відповідною ініціативою виступив президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, і вона зустріла лише позитивний відгук у політикумі країни.

 

 

Назарбаєв доручив уряду республіки скласти графік переходу казахської абетки на латинку. У своїй статті, опублікованій 12 квітня в газеті «Егемен Казахстан» (Незалежний Казахстан), президент Казахстану написав, що до кінця 2017-го після консультацій з науковцями та представниками громадськості повинен бути розроблений єдиний стандарт нового казахського алфавіту.

 

Перехід на латинку планують завершити до 2025 року. Як наголошує Назарбаєв, з 2018 року в країні потрібно почати готувати фахівців для навчання нової абетки й випускати підручники для середньої школи. При цьому президент Казахстану запевнив, що на перший час поряд із латинкою використовуватиметься і кирилиця.

 

«Латинську абетку використовували з 1929-го до 1940 року. У 1940 році 13 листопада був ухвалений закон про переведення казахської мови з латинської абетки на алфавіт на основі російської графіки. Таким чином, зміна казахської абетки на той чи інший алфавіт мала політичний сенс», – написав казахський президент у згаданій статті.

 

Про те, що до 2025-го країна повинна перейти на латинку, Назарбаєв заявляв ще 2012 року в стратегії «Казахстан 2050». Зараз же президент поставив перед чиновниками конкретний план і терміни роботи – повідомило казахське радіо Tengrinews.kz.
 

Ідею президента Казахстану палко підтримали місцеві депутати. Так, член парламентського комітету з питань економічної реформи і регіонального розвитку Азат Перуашев прокоментував ініціативу глави держави: «Знаєте, якщо нам дешевше іноді залишатися в своїй кошарі і сидіти серед баранів, це може бути дешевше. Вийти на дорогу в цивілізований світ завжди дорожче – зате ти виходиш в світ».

 

А от що сказав голова комітету з міжнародних справ, оборони і безпеки Мауле Ашімбаєв: «Я вважаю, що це правильний крок, прогресивний крок для нашої країни. Ми повинні розуміти, що знадобиться якийсь певний перехідний період, є певні складнощі. Вони пов'язані з підготовкою населення, з проведенням роз'яснювальної роботи, проведенням якихось необхідних наукових розробок у цьому напрямі. Але в стратегічній перспективі, я вважаю, що перехід на латинку для нашої країни – це правильний крок, який відповідає національним інтересам нашої держави».

 

«Перехід на латинку – це не просто зміна абетки, це цивілізаційний вибір для нас, це підтвердження нашого прагнення бути частиною відкритого світу, націленість на поступ, і це корелюється з раніше озвученими ідеями щодо модернізації системи освіти в Казахстані», – запевнив відомий казахський політолог Ерлан Карін.

12.04.2017