На 102-му році життя помер мільярдер і філантроп Девід Рокфеллер.

 

Колишній голова корпорації Chase Manhattan і патріарх однієї з найзнаменитіших і найвпливовіших американських родин помер уві сні у своєму маєтку під Нью-Йорком в Покантіко-Гіллс повідомило видання The Washington Post.

 

 

Девід Рокфеллер-старший народився 1915 року в Нью-Йорку. Він був молодшим братом 41-го віце-президента США Нельсона Рокфеллера і 37-го губернатора Арканзасу Вінтропа Рокфеллера. Він також був онуком нафтового магната і першого в історії доларового мільярдера Джона Рокфеллера.

 

Девід Рокфеллер закінчив Гарвардський університет, а потім захистив ступінь доктора економіки в Чиказькому університеті. У 1942 році він вступив на військову службу і в роки Другої світової війни працював на розвідку, дослужившись до звання капітана.

 

Після війни Девід Рокфеллер брав участь в різних родинних ділових проектах і довгий час очолював Chase Manhattan Bank. Він також був відомим як філантроп, жертвував на благодійність сотні мільйонів доларів.

 

Девід Рокфеллер довгий час був головою опікунської ради Нью-Йоркського музею сучасного мистецтва, який 1929 року заснувала його мати. Весь цей час він закликав корпорації купувати і виставляти в своїх будівлях твори мистецтва, а також надавати фінансову допомогу музеям.

 

За своє життя Рокфеллер зустрівся з понад 200 лідерами з понад ста країн, його часто приймали на рівні глав держав. Серед інших, у 1970-ті роки він зустрічався з президентом Єгипту Анваром Садатом, генеральним секретарем КПРС Леонідом Брежнєвим, прем’єр-міністром КНР Чжоу Еньлаєм. У результаті Chase Manhattan став першим американським банком, який відкрив свій офіс у Москві та Пекіні.

 

Тристороння комісія, заснована Рокфеллером 1973 року для розвитку відносин між Північною Америкою, Японією і Західною Європою, стала об'єктом регулярних нападок з боку ультраправих і конспірологів. Критики вважали, що Рокфеллер намагається створити так званий «світовий уряд».

 

1979 року Рокфеллер виявився причетним до міжнародного скандалу, коли разом зі своїм давнім другом Генрі Кіссінджером допоміг переконати президента Джиммі Картера дозволити іранському шахові приїхати до США на лікування від лімфоми. Це стало однією з передумов кризи в Ірані й наступної ісламської революції.

 

У 1998 році Девід Рокфеллер отримав президентську Медаль свободи – одну з двох найвищих нагород в США для цивільних осіб.

 

Його дружина Маргарет померла ще 1996 року. У них було шестеро дітей.

 

В опублікованому в березні 2017 року рейтингу мільярдерів Forbes Рокфеллер зайняв 581 місце зі статком 3,3 млрд доларів. Укладачами рейтингу Forbes він був названий найстаршим з усіх живих на Землі мільярдерів.

20.03.2017