Україна закликала суд ООН до негайних заходів проти Росії.

 

У Міжнародному суді ООН в Гаазі завершився третій день слухань у справі "Україна проти Росії". Заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль висловила жаль через недостатність часу для розвінчування брехні, виголошеної представниками РФ.

 

Про це повідомляє УНІАН.

 

"Ми дуже ретельно готувалися до цього дня. Я думаю, що ми дуже гідно представили свої аргументи. На жаль, у нас не було часу, щоби ми могли висвітити всю цю брехню, яку ми почули вчора, але я думаю, що у нас ще буде нагода це зробити під час слухань справи по суті", – зазначила Зеркаль.

 

З її слів, у вівторок під час виступів представників Росії "було важко втримати обличчя з тим, щоби не висловити обурення з приводу почутого". "Для нас це було не новим. Все це ми чули протягом переговорів. Насправді ми були готові до того, що почуємо, і на 95% ми передбачили, які саме факти будуть нам закидати. Що більше буде брехні і що більше ми зможемо показати світу справжнє обличчя РФ – то краще", – переконує голова української делеґації.

 

Зеркаль також зазначила, що українська сторона готуватиметься до слухань справи по суті, "знаючи про те, що росіяни збираються нам закидати, і як вони фальсифікують всі факти і всі події, які відбуваються як на сході України, так і в Криму". "Але сьогодні мені дуже сподобалася реакція росіян – вони були засмучені. Я думаю, що завтра ми ще почуємо про себе багато чого, але це буде в їхньому стилі. Сьогодні ми гідно захищали свою позицію і представляли інтереси України та українців. У цьому процесі для нас перше завдання – захист прав людини, і це основне, що ми робимо у цьому процесі", – наголосила дипломат.

 

Представник України доктор Гарольд Кох (Harold Hongju Koh) у середу закликав Міжнародний суд невідкладно запровадити тимчасові заходи для забезпечення позову, а також звинуватив представників РФ у "перекручуванні законів та фактів", "законодавчій акробатиці".

 

"Якщо говорити коротко, то цей суд стоїть перед трагічною ситуацією, що потребує термінового врегулювання. Факти, представлені Україною, демонструють, що ситуацію слід вирішити невідкладно – як на Сході України, так і в Криму. Як і у попередньому позові, поданому проти Росії Грузією, цей суд мусить призначити тимчасові заходи, тому що, по-перше, умови нестабільні й можуть швидко змінитися, по-друге, є вразливе населення, яке потребує вашого захисту, – це невинне цивільне населення України. По-третє, тому що триває напруга через продовження конфлікту. І по-четверте, тривають атаки, що призводять до смертей, поранень і переміщень місцевого населення", – заявив Кох.

 

Представник української сторони нагадав – російська сторона зазначила, що "немає необхідності у запровадженні невідкладних заходів". "Чому? Тому що МН17 вже був знищений, а атаки на цивільне населення, про які говорила українська сторона, були скоєні місяць тому?" – здивувався Кох.

 

З його слів, якщо влада Росії не віддасть наказ патрулювати свої кордони з Україною, то "більше небезпечної зброї може знову потрапити на Схід України вже завтра, а жахливі атаки на цивільних в Авдіївці сталися тільки тиждень тому".

 

"Дозвольте мені наголосити, що Україна не планувала у цьому суді навести всі факти порушень Росією міжнародного права чи підтвердження приналежності Криму. Ваше завдання – вирішити, чи може Україна зараз дозволити собі тимчасові заходи захисту у той час, коли суд продовжить розглядати позов. Законодавча акробатика, яку ми чули від представника Росії, полягає у тому, що міжнародні правила, які застосовуються до інших держав, не застосовуються до РФ. Все, про що просить Україна цей суд, – це використати свої повноваження, щоби захистити невинних українських громадян, які знаходяться під загрозою дискримінаційних та терористичних атак й культурного зникнення. Без тимчасових заходів, встановлених цим судом, РФ продовжить грати за власними правилами і робити протилежне вимогам конвенцій (про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, – Z), а розплачуватиметься за це невинне цивільне населення", – заявив представник України.

 

Пан Кох констатував, що наразі Україна просить суд змусити Росію припинити постачання озброєння та надання сприяння через кордон групам, які здійснюють терористичні атаки проти цивільних (на Донбасі) та припинити культурне знищення українців і кримських татар у Криму. "Якщо Росія непричетна до цих кримінальних дій, то вона не потерпатиме від будь-яких обмежень у той час, коли ця справа буде розглядатися", – наголосив Кох.

 

Нагадаємо, 16 січня 2017 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН з метою притягнення РФ до відповідальності за вчинення актів тероризму і дискримінації під час агресії проти України. У позові Україна заявила, що РФ порушує Конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму, позаяк постачає озброєння терористам на Донбас, та Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, розгорнувши кампанію з дискримінації щодо неросійських громад, які проживають на окупованій території Кримського півострова, зокрема спільнот етнічних українців і кримських татар.

 

Україна просить Міжнародний суд ООН запровадити тимчасові заходи, спрямовані на запобігання продовженню порушень прав людини з боку РФ протягом розгляду справи судом по суті – слухання саме щодо забезпечення позову зараз тривають у Гаазі. У четвер 9 березня – фінальне засідання цього підготовчого етапу.

 

08.03.2017