Брейтен Брейтенбах – лауреат премії Збіґнєва Герберта 2017.

 

На прес-конференції, що відбулася 6 березня в Польському театрі у Варшаві, було оголошено переможця премії, метою якої є відзначення у галузі світової літератури визначних художніх та інтелектуальних досягнень, що співзвучні цінностям та ідеям, які пронизують творчість Збіґнєва Герберта. Премія була заснована 2013 р. з ініціативи дружини поета – Катажини Герберт, а для реалізації цієї мети був заснований «Фонд Герберта». Згідно з регламентом конкурсу, присудження нагороди відбувається щорічно. Відзначають нею ще живих авторів за сукупність поетичної творчості, а сама винагорода становить 50 тисяч доларів.

 

 

Цьогорічним переможцем став південноафриканський поет Брейтен Брейтенбах – найвідоміший автор Південно-Африканської Республіки, який пише мовою африкаанс (бурська). Він народився 16 вересня 1939 р. у ПАР. Вивчав філологію й образотворче мистецтво у Кейптаунському університеті. Дебютував 1964 р. поетичною збіркою «Першою спітніє залізна корова», що була визнана новаторською, а також збіркою оповідань «Катастрофи».

 

На почутку 1960-х рр. Брейтенбах брав участь у студентських протестах проти політики апартеїду. Вже у Парижі, де він навчався малярству, Брейтенбах приєднався до міжнародного організації «Okhela» («Іскра»), яка боролася з расовою дискримінацією. Він був голосом цієї організації, виступаючи на літературних форумах, ЗМІ та конференціях ООН. Його приватне життя також стало продовженням політичних поглядів і громадянської позиції – 1962 року він одружився з донькою посла колишнього Південного В’єтнаму, що було порушенням законів ПАР, які забороняли міжрасові шлюби.

 

Брейтенбах повернувся на батьківщину 1975 р. за підробленими документами, був арештований, звинувачений у терористичній діяльності та провів 7 років за ґратами. Після ліквідації апартеїду зайняв позицію критичного коментатора суспільно-політичного життя ПАР. Зараз мешкає у Франції, є автором численних поетичних збірок, есеїв, театральних вистав, групових і персональних художніх виставок.

 

 

Переможця обрало міжнародне журі у складі: Юрій Андрухович (Україна), Едвард Гірш (США), Міхаель Крюґер (Німеччина), Ярослав Міколаєвський (Польща) і Мерседес Монмані (Іспанія). Як зазначено у формулюванні комітету журі, Брейтенбах був нагороджений за

 

«… поєднання визначних художніх цінностей його творчості та безкомпромісної моральної позиції, яку він виявив, захищаючи тих, хто зазнає кривди, що є досконалим втіленням близької Збіґнєву Герберту позиції, котру він виразив у словах: «а Гнів твій безсилий хай буде як море / щоразу як почуєш голос принижених і побитих».

 

Коментуючи вибір журі, пані Катажина Герберт зазначила: «Мій чоловік завжди наголошував, що величину письменника показує не тільки його талант, а, можливо, передусім – характер, моральна позиція. Одному зі своїх молодших колег він навіть дав таку пораду: "ти ніколи не зробиш помилки, якщо будеш з тими, кого б’ють, і з тими, хто у меншості"».

 

Міхаель Крюґер додатково обґрунтував вибір тим, що, на його думку, образна, а водночас винахідлива у мовному аспекті поезія Брейтенбаха віддзеркалює «…почуття сучасної людини, що сповнена емпатії, у конфронтації з традиційною культурою, яка оточує її». Ярослав Міколаєвський визначив Брейтенбаха як «чуттєвого мудреця, що відкриває перед нами книгу дивовижного і пристрасного логосу», а Юрій Андрухович додав, що у його особі «…нагороджуємо представника мови африкаанс – мови, якій сьогодні загрожує поступове зникнення з поверхні землі. Створюючи цією мовою вірші, Брейтенбах продовжує її існування, завдяки чому поезія стає ніби часткою руху опору».

 

Брейтен Брейтенбах відгукнувся на повідомлення про перемогу подячним листом, у якому написав: «Ця нагорода робить мені честь. Приймаю її, свідомий того, що вона пов’язана з ім’ям відважної людини, видатного поета й есеїста. Сподіваюся, що я буду гідний прикладу Збіґнєва Герберта, який він подає своїм життям та творчістю й сьогодні, у темні часи хаосу і гніву. Я пишаюся, що можу зарахувати себе до грона тих, котрі вірять, що у кожному з нас є частка, яка бореться за щось більше, ніж просто виживання, й ми підтверджуємо нашу гідність тим, що будуємо – як це сказав би сам Герберт – "скрижалі цінностей"».

 

 

Урочисте нагородження Міжнародної літературної премії ім. Збіґнєва Герберта відбудеться у Варшаві 25 травня 2017 р.

 

08.03.2017