Спецслужба Норвегії PST заявила про спробу Росії в ході спецоперації вплинути на рішення Нобелівського комітету 2015 року.
Як повідомив директора Норвезького нобелівського комітету Улав Ньолстад (Olav Njølstad), влітку 2015 року його попросили про зустріч два співробітника російського посольства. Їх прийняли сам Ньолстад і директор з досліджень Інституту Нобеля Асле Тоє (Asle Toje).
«Ми задалися питанням, чи не було це спробою чинити на нас тиск, і зв'язалися c PST», – розповів Улав Ньолстад в інтерв’ю для державної норвезької телерадіокомпанії NRK.
Отримавши імена візитерів, в норвезькій спецслужбі з'ясували, що один з них є офіцером Служби зовнішньої розвідки РФ. За словами співробітника PST Арне Крістіана Гьоуґстьойля (Arne Christian Haugstøyl), відвідування росіянами керівників Нобелівського комітету було частиною спецоперацією, спрямованої на те, щоб вплинути на їхнє рішення.
Візит росіян стався через два тижні після того, як російські новинні сайти і блогери поширили сфабрикованого листа від імені Володимира Гройсмана (на той момент спікера Верховної Ради України) на ім'я амбасадора Сполучених Штатів у Норвегії. У ньому йшлося про те, що Петрові Порошенку вкрай важливо отримати гарантії присудження йому Нобелівської премії миру. Російське офіційне новинне агентство «Спутник» опублікувало статтю з викладом змісту листа під назвою «Україна тисне на США, щоб забезпечити Порошенкові Нобелівську премію миру?».
Гьоуґстьойль стверджує, що за допомогою фейкового новинного повідомлення, а також фальшивого листа чинилася спроба дискредитувати потенційного кандидата на премію миру. «У цій ситуації, ми вважаємо, мета полягала в тому, щоб гарантувати, що Порошенко не стане кандидатом на отримання Нобелівської премії миру», – говорить співробітник норвезької спецслужби.
У Норвезькому Нобелівському комітеті вважають, що російська спецоперація могла бути спрямована як на дискредитацію Порошенка, так і на презентацію в злому світлі самого комітету.
28.01.2017