Різке зростання продаж Орвеллівського роману — роман-дистопія займає в США перше місце за продажем в Амазоні — пов'язане з інавґурацією Дональда Трампа, а точніше з кількістю присутніх на ній, а ще точніше зі словами радниці Трампа Келліенн Конуей про «альтернативні факти», а найточніше — із зауваженням репортерки «Washington Post» Карен Тумалті, що «альтернативні факти» походять з лексикону дистопії «1984» Дж. Орвелла (ну, і якщо щонайточніше — то треба врахувати, що медійний ажіотаж збігся з рутинними сезоновим збільшенням продаж у зв'язку з тим, що саме в цей час роман традиційно починають вивчати за шкільною навчальною програмою)
Почалося з того, що Служба національних парків мала необережність дати дозвіл «Ройтерсові» зробити знимки інавґурації Дональда Трампа з майданчика нагорі монумента Вашингтону, найвищої точки Національної алеї (висота пам'ятника —169,294 м, оглядового майданчика —152 м: 897 сходинок, бо ліфт на ремонті). Фотограф інформ-аґентства Лукас Джексон зазнимкував церемонію, точніше тлуми люду на урочистостях, а Ройтерс опублікував їх з аналогічними фотографіями з першої інавґурації Обами 2009 року (теж 20 січня, лиш тоді був вівторок, а не п'ятниця). Знимки стали хітом минулого тижня, бо показували, що американський нарід любив першого Обаму більше, аніж нинішнього Трампа. Що, зрештою, можна було висновкувати і з результатів голосування, особливо у Вашингтоні, округ Колумбія. Але в наш час картинка є популярніша за текст.
(для більшого задоволення можна клацнути на зображення)
Словом, минулої суботи прес-секретар президента Шон Спайсер заявив про недобросовісність багатьох медіа: вони неправильно оцінили кількість людей, які прийшли на інавґурацію, і навмисне обрізали фотографії, щоб візуально «мінімізувати той неймовірний натовп прихильників, які зібралися на Національній алеї». А те, що очі бачать на фото інакше, він пояснив оптичним обманом, бо на газон вперше постелили біле покриття. А на підтвердження своїх слів прес-секретар згадав ще про рівень завантаженості транспорту в Вашингтоні в цей день, який, за його словами, був вищим за 2013 року (друга інавгурація Барака Обами). Цей показник вважається найбільш точним індикатором популярності церемоній інавґурації при відсутності офіційної статистики числа відвідувачів — але б краще Спайсер про нього не згадував: «Washington Post» показала, що рівень популярності Трампової інавґурації був нижчий навіть за другу інавґурацію Буша-юніора 2005 року. Та й на фотографіях з інавґурації Барака Обами журналісти тут же знайшли таке ж біле покриття на газоні.
В неділю зранку в передачі Чака Тодда Meet The Press на телеканалі NBC за прес-секретаря та гонор Трампа вступилася згадувана радниця президента Трампа Келліенн Конуей. До цього кроку її змусив — з другого заходу — ведучий програми, що не міг не задати їй питання про прес-конференцію Спайсера. Першого разу вона спробувала ухилитися в тему бюсту Мартіна Лютера Кінґа, але на повторне — це ж, прецінь, квестія рейтингів Чака Тодда — запитання пані Конуей, власне, і заявила, що це були «альтернативні факти». Чак Тодд відразу переклав це на людську мову: «Альтернативні факти — це не факти, це брехня», а Карен Тумалті згадала, що таке вона читала в Орвелла; попередній пік продаж його «1984» спостерігався — завдяки Едварду Сноуден — в 2013 році, і з того часу роман тримався в п'ятій двадцятці рейтингу продаж Амазону, хоч помаленьку падав (84-а позиція в 2014-му, 89-а в 2015-му і 94-а в 2016-му). У вівторок роман вискочив на 6 позицію, а в середу опанував першу, яку і тримає вже третій день (що дозволило вийти на 7-му позицію з початку року).
На "альтернативні факти" тут же (тобто, через дві з половиною години) відгукнулась в Твіттері редакція авторитетного словника «Merriam-Webster», нагадавши визначення слова «факт» ("A fact is a piece of information presented as having objective reality" ≈ "Факт — це порція інформації, що представляє наявну об'єктивну реальність") і відзначивши, що кількість запитів на це визначення різко зросла після слів Келліенн Конуей.
До речі, першу десятку нинішнього бестселерів Амазону закриває інша відома дистопія — «Прекрасний новий світ» Олдоса Гакслі.
27.01.2017